Jump to content

Alfa Romeo 6

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Guest_Vule_*

Guest_Vule_*
  • Guests

Posted 19 February 2011 - 03:33 AM

O ovom modelu ima stvarno malo podataka tako da ce biti vise slicica nego teksta...

Alfa Romeo 6

Sestica je u svoje vreme bila najveca i najluksuznija Alfina limuzina, medju novinarima je dobila nadimak Italijanski Rols Rojs.
Dugacka je 4.76m a siroka 1.68m tako da je za svoje vreme bila poprilicno velika limuzina.
Naslednik je modela 2600, proizvodnja krece od 1979 a zavrsava se 1986. Tacam broj proizvedenih nije poznat, ali cifra se krece oko 12000 primeraka.

1983 je dozivela mali facelift, i dobila nove farove, branike, gril i stopove, dok je enterijer ostao skoro isti.

Oprema je kao sto se moze i ocekivati od takvog auta bila na nivou, u standardnom paketu su bila sva cetiri podizaca, elektricni retrovizori, elektro podesiva sedista, servo volan, klima i centralna brava, ali centralna brava je mogla samo da zakljuca a posle bi se vrata pojedinacno otkljucavala.
Postoji i QO verzija, a razlikuje se od ostalih samo po tome sto ima Bosch Jetronic ubrizgavanje, a ostala dva benzinska motora u sestici imaju karburatore. Pored sve te opreme, Italijani su mislili i na bezbednost, auto poseduje i senzor sudara, koji ako bi doslo do sudara iskljucuje benzinsku pumpu. Inace svi motori imaju elektricnu benzinsku pumpu i ako neki imaju karburatore.

Alfa 6 nije klasicna transaxle Alfa, zato sto su menjac i kvacilo napred zajedno sa motorom, ali zato je nazad diferencijal, i tu ipak postoji de dion i watt-ov paralelogram, pa bi mozda i mogla da se svrsta pod transaxle.

Ugradjivana su 3 benzinska V6 motora i jedan Turbo Diesel. Prvi motor je 2.5 V6 sa sest Dell'Orto karburatora koji je ugradjivan od 1979 do 1982, zatim sa facelift verzijom dolazi 2.0 V6 takodje sa sest Dell'Orto karburatora, 2.5 V6 koji sada umesto karburatora ima Bosch L-Jetronic ubrizgavanje, ta verzija nosi oznaku QO. I na kraju 2.5 Turbo Diesel motor koji takodje dolazi sa facelift verzijom i ugradjuje se do kraja proizvodnje, tj. do 1986. Postoji jedna interesantna stvar u vezi samog auta a vezana je za motor, auto nema lampicu za pad pritiska ulja u motoru, vec u slucaju da dodje to toga, motor se automatski gasi.

Malo vise podataka o motorima sa wikipedie:

Alfa 6 je na kraju zamenjena Alfom 90.

smile.gif

#2 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 19 February 2011 - 05:55 AM

Sve pohvale za tekstove Vule...

Alfa 6 čak ima neki šmek, za razliku od Alfe 75 koju s´ estetske strane ne mogu da smislim. Nakaradna kocketerina iz 80-ih. Auto koji je prestar da bi bio normalan auto, a premlad da bi bio old timer se naziva kantom smile.gif

Ni Alfa 6 nije baš pojam lepote, ali nekakav šmek ima...
Sad, ako bi Nastavop sa tekstovima Alfi ove klase idući unazad polako dolazimo do po meni mnogo interesantnijih modela.
Dakle Vule, očekujemo Alfa Romeo 2600 i Alfa Romeo 2000 wink.gif

Nije da se bavim "naručivanjem pesama na svadbi", ali kada smo već kod automobila sa stilom, koje danas voze samo retki (i bogati) srećnici, obratite pažnju i na Alfu 1900 SS ZAGATO. Fantastično izgleda! I 1900 CSS Zagato takodje.... smile.gif

Edited by idekius, 19 February 2011 - 06:03 AM.

#3 Guest_Vule_*

Guest_Vule_*
  • Guests

Posted 20 February 2011 - 01:28 AM

Sestica je po meni jedna od najlepsih Alfi tog vremena, mada moguce da tome doprinose i motori, posto nema manjeg od 5 cilindara... smile.gif
Mislio sam prvo da obradim Alfettu posto tu ima dosta teksta, ali ipak cu prvo 2600...
Mada i tu ima dosta rada, pa verovatno necu stici veceras, tako da ocekujte tekst sutra. smile.gif

#4 elas

elas
  • Alfista
  • 238 posts
  • Alfa model:156 sw 1.9 jtd

Posted 08 January 2013 - 11:28 PM

Trazio sam po diskovima nesto i naleteh na ovo,skinuo sam pre jedno 7-8 godina ove slike,zna li neko nesto o ovoj limuzini

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

#5 Bex

Bex
  • Alfista
  • 327 posts
  • Interesovanja:sve i svasta XD
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 1,9 JTD

Posted 08 January 2013 - 11:35 PM

izgleda kao da je iz 80tih godina, tad su bile aktuelne malo ostrije linije

#6 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 08 January 2013 - 11:37 PM

http://www.alfisti.r...p?showtopic=929

Mafia stil...Serija "Hobotnica",pojavljuje se često.

U Srbiji postoje dva(možda tri) primerka kod jednog čoveka.Trunu na livadi,on ih ne dira,i nema nameru da ih prodaje.

Edited by magic33, 08 January 2013 - 11:50 PM.

#7 Zverco

Zverco
  • Alfista
  • 1,435 posts
  • Alfa model:1.9 jtd Sportwagon

Posted 09 January 2013 - 12:45 AM

Ima smeka ali najvise zbog enterijera i takvom opremom za to vreme. Pa ovde kad bi se pojavila u to vreme, ti ljudi koji bi je videli i mozda seli u nju bi pamtili taj dogadjaj za ceo zivot. Podseti me na pricu jednog bogatijeg seljaka kog sam jednom prilikom povezao u mojoj Alfi kad sam se vracao od majstora. Ispricao mi njegov susret sa nekom Alfom (u to vreme novom) kad je "radeo" u Zdravlje pre dva-tries godine, kad je doticnu dovezao u krug fabrike neki "rukovodioc" ili sta vec, iz ne znam vec koje sredine ili drzave. A oni dokoni radnici se dzverili kad nije htela da upali u povratak...dovodili ne znam kakvi sve majstori iz cel Leskovac ne bi li gu naterali da upali, al nista! Nece pa nece. Sve dok neje dosao neki covek iz Beograd li odokle vec. "Izadje covek iz svoja kola s koja je dosej i obukuje bel mantil, a mi se smejemo - Kakv je ovaj majstor sas bel mantil?" :xaxa: Kad on gu turi na neki aparati, izvadi vu neku plocicu, kako se onoj vikase... Cip?! E takoj nesto, zameni sa drugi i upaliii... i otide si.

Edited by Zverco, 09 January 2013 - 12:54 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub