Jump to content

Alfa Romeo 90

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Guest_Vule_*

Guest_Vule_*
  • Guests

Posted 18 February 2011 - 10:09 PM

Alfa Romeo 90

Alfa 90 je prvi put pretstavljena na Torinskom sajmu automobila 1984-te, dizajnirana je od strane dizajnerske kuce Bertone, a proizvodnja je tekla od 1984 do 1987. Prodaja Alfe 90 je bila ocajna, pa ih danas po svetu ima vrlo malo, inace tih godina Fiat preuzima fabriku pa je to ujedno i najmracniji period za Alfa Romeo.
90-ka je bazirana na sasiji Alfette, sto je cini jos jednom transaxle Alfom, a naslednik je Alfe 6 i Alfette. Konstrukcija samog auta sem spoljasnjeg izgleda, je manje vise ista kao i na svim ostalim transaxle Alfama.

Ono sto je novina u odnosu na Alfe iz tog perioda je pokretni spoiler na prenjem braniku, koji menja svoj polozaj u odnosu na brzinu kretanja, ono sto nije bas najjasnije je funkcija tog spoilera, poboljsana stabilnost ili bolje hladjenje motora, mada po meni, realnija je druga opcija.

90-ka je za to vreme imala vrlo lepe pakete opreme, prednji elektricni podizaci, centralna brava i elektro podesiva sedista bili su standard, a u najluksuznijem paketu (Quadrifglio Oro) QO iliti zlatna detelina sa cetiri lista, spadali su zadnji elektricni podizaci, servo volan, putni kompjuter, metalik farba i digitalna instrument tabla. Ovaj paket je inace isporucivan iskljucivo sa V6 motorima.

Ostala je jos jedna interesantna stvar na koju sam zaboravio, a bila je deo standardne opreme:

Alfa 90 je skoro sve motore nasledila od Alfette i Alfe 6, tu spadaju 1.8 carb, 2.0 carb, 2.0 ie, 2.0 V6 ie, 2.5 V6 ie i 2.4 Turbo Diesel sa intercooler-om.

Interesantna stvar koja je vezana za 2.0 V6 motor je to da ima vrlo naprednu verziju Marelli ubrizgavanja i paljenja, jos uvek nisam nasao nesto vise o tom sistemu, ali ono sto znam je da svaki cilindar ima svoj leptir, i da ecu "gasi" odredjen broj cilindara kada je auto na leru radi sto manje potrosnje goriva.
Na poslednjoj slici se mogu detaljnije videti komponente tog sistema.

Malo vise podataka o motorima sa wikipedie:

I za kraj, malo je poznato da postoji i SW verzija Alfe 90, do duse postoje samo dva primerka, i radjene su po necijoj porudzbini....
Na netu nigde ne postoje zvanicni podaci o tome, ali ima par slika:

smile.gif

Edited by Vule, 18 February 2011 - 10:13 PM.

#2 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,068 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 18 February 2011 - 11:19 PM

Lep i informativan text o alfinoj limuzini tog vremena. Inace imam ja jedan ogromen text na engleskom od nekih 12 stranica u wordu, na engleskom, o svim mogucim alfinim karavanima (zajedno sa spec. vozila) do danas ukljucujuci i napred pomenuti ali ne stizem sa prevodom. Naravno tu su i pratece slicice biggrin.gif

#3 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 18 February 2011 - 11:22 PM

Bravo Vule, odlican tekst.
vrlo interesantan model.

#4 Viper

Viper
  • Alfista
  • 765 posts
  • Interesovanja:Alfa i samo Alfa
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 2.0 JTS Selespeed 2002g. 165hp

Posted 18 February 2011 - 11:38 PM

Odlican tekst sve pohvale i od mene. arflag.gif eusa_clap.gif

#5 Guest_Vule_*

Guest_Vule_*
  • Guests

Posted 19 February 2011 - 01:42 AM

Hvala, hvala... smile.gif
Bilo bi dobro da se i ovi stariji modeli ubace u galeriju sajta, 75, giulietta, 90 itd...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub