Jump to content

Photo

Kako da izbegnete prevaru

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 29 January 2011 - 01:54 AM

Nemojte misliti da su prodavci u inostranstvu, a posebno kod nas, imuni na sitne, ali i na one krupnije prevare. Ako ste neoprezni, lako vam se može desiti da kasnije otkrijete da vozilo koje ste kupili ima ozbiljan nedostatak, ili ne daj Bože, da je ukradeno. Tako možete ostati i bez novca, a u najgorem slučaju i bez vozila. Da se to ne bi desilo pažljivo pročitajte par saveta koji će vam pomoći da izbegnete prevaru.

- Insistirajte da uz vozilo dobijete i uredno popunjenu servisnu knjižicu. To će vam biti odličan izvor podataka da li je vozilo redovno održavano i kakve je sve kvarove imalo do sada, a na ovaj način možete proveriti i pređenu kilometražu. Ukoliko prodavac nema servisnu knjigu, to može biti razlog za eventualno odustajanje od kupovine.

- Vozila u inostranstvu prelaze mnogo veću prosečnu kilometražu nego kod nas, u proseku preko 25000 km godišnje. Osim toga, mlad automobil može da pređe veliku kilometražu i ako je bio u taxi ili kurirskoj službi itd... Zato ne dajte da vas zavara ponuda mlađih automobila ili onih sa nerealno malom kilometražom. Da li je mnogo korišćen, možete saznati detaljnim pregledom enterijera, tražeći znakove habanja, odnosno duge upotrebe. Proverite koliko su izlizane pedale nožnih komandi, volan, ručica menjača i ručne kočnice, tapacirung vozačevog sedišta i vrata, kao i sigurnosni pojas.

- Da li je bio havarisan? Čak i ako niste veliki ekspert za automobile, možete na licu mesta pokušati da pronađete mane vozila kojeg želite da kupite. U ćoškovima motornog prostora i gepeka potražite nepotpuno ispeglane ili loše ofarbane delove, i proverite da li sa donje strane vozila postoji zaštita motornog prostora. Ovi nedostaci mogu biti znaci da je auto nekada bio havarisan.

- Sedite u automobil i proverite da li svi uređaji ispravno rade. Prilikom davanja kontakta obratite pažnju na lampicu air bega - morala bi da zasvetli i da se ugasi. Ukoliko se to ne desi, možda je ovaj uređaj neispravan ili ga uopšte i nema. Proverite da li radi klima uređaj, audio sistem, elektropodizači, svetla itd... Neispravnost manje bitnih uređaja ne mora da bude razlog za odustajanje, već se sa prodavcem dogovorite o eventualnom popustu.

- Iako su u inostranstvu putevi mnogo bolji nego kod nas, proverite i stanje amortizera. Snažno pritisnite jedan kraj karoserije i ako se vozilo lako ljulja, to je znak da su amortizeri dotrajali. To važi i ako se u test vožnji (na kojoj treba da insistirate pre kupovine) prilikom prelaska preko neravnina čuje lupnjava i oseća skakutanje točkova.

- Agregat bi po pokretanju u leru morao da radi mirno i ravnomerno, što možete proveriti i na obrtomeru. Otvorite haubu i pogledajte stanje, pa ako je agregat previše čist, to može biti signal za uzbunu. Skinite čep za dolivanje ulja i ukoliko njegova unutrašnja strana ima beli kondenzat, možda sa agregatom nešto nije u redu. Obratite pažnju i na boju izduvnih gasova - plavkasti ili suviše beli dim iz auspuha pokazuje na problem sa zagrevanjem agregata i njegovu pohabanost. Ako je moguće pre kupovine izmerite kompresiju u servisu.

Ovo su neki opšti saveti na šta da obratite pažnju pri kupovini.
Molio bih kolege da se nadovežu i daju koji koristan savet, naročito pri kupovini omiljene nam marke. clover.gif

#2 Tazio

Tazio
  • Alfista
  • 30 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 155 2.0 16v Super

Posted 29 January 2011 - 08:56 PM

Uzmite od prodavca punu adresu,i pre kupovine ga obavezno posetite kuci smile.gif

#3 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,119 posts
  • Pol:Female

Posted 29 January 2011 - 09:06 PM

Pa ima tu dosta toga......Servisna knjižica se kupuje,to svi znamo.Šus pleh vrlo često nedostaje,skidaju ga neki,neki prodaju....Temeljan majstor i ako se bilo šta čini sumnjivo na šasiji-panter test.Bolje malo više platiti dobar pregled nego da se bije glava posle.Prema autoplacevima gajim ogromno nepoverenje,jer po pravilu dovlače islužene rage ovamo,koje eto malo došminkane deluju drugačije.Plus slučaj Ruma i slučaj Šabac......

#4 Viper

Viper
  • Alfista
  • 765 posts
  • Interesovanja:Alfa i samo Alfa
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 2.0 JTS Selespeed 2002g. 165hp

Posted 29 January 2011 - 09:14 PM

Neki put ni poseta kuci kod prodavca ne pomaze, ne prezaju ni od cega, neverovatno koliko su postali pokvareni.

#5 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 29 January 2011 - 10:59 PM

QUOTE(Mimmy @ Jan 29 2011, 09:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Prema autoplacevima gajim ogromno nepoverenje,jer po pravilu dovlače islužene rage ovamo,koje eto malo došminkane deluju drugačije.Plus slučaj Ruma i slučaj Šabac......

E,pa ovo se menja.Po Zakonu o zaštiti potrošača,koji važi od 01.01.2011. prodavci polovnih vozila dužni su da daju garanciju od jedne godine na polovno vozilo,što je bar po meni sasvim dovoljno.Plus,ukoliko u garantnom roku uočite neki nedostatak,na koji vas prodavac nije pismeno obavestio,isti je dužan da ispravi.
Idu stvari na bolje.Polako,al idu.

#6 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 29 January 2011 - 11:43 PM

Ne znam kako ce stvari da profunkcionisu u vezi te zastite potrosaca, ali bice bolje nego do sada.
Kolega iz firme kupio na placu auto 2001god, dobio garanciju 2godine?! Pitao sam ga sta su mu rekli u vezi toga, kaze ta garancija vazi za motor ?!
hm kako ce znati da li ga ovaj vozi u crvenim obrtajima i da li ga vozi bez ulja, ne znam i nije mi jasno.

Edited by Vlada, 29 January 2011 - 11:45 PM.

#7 jovic88

jovic88
  • Alfista
  • 190 posts
  • Alfa model:.....

Posted 30 January 2011 - 01:59 AM

ma jednstavno...ko ima srece, ima...i moze da kupi auto star i 25god pa da ga sluzi "extra"....
ja barem znam po sebi...ja sam vozio reno 19...dok sam ga prodavao, proklizao sam na led (naravno sa letnjim gumama) i dobro da zguzvam. Isecem krilo na ogradu, branik ode ceo, malo hauva, komplet prednja svetla...uzas. sve ja to lepo popravim...dodje kupac, ajde kod jednog majstora, ajde kod drugog, pa ajde kod auto limara, NIKO nije mogo da vidi da je udaran, a razliku u krilima ja odlicno vidim. da napomenem da je bio havarisan i pre nego sto sam ga ja kupio ali nema veze....hocu da kazem da mozes da ga teras i kod "ginekologa" ako su auto mehanicari slepci a i ti jos veci pored njih, dzaba je sve!

#8 jovic88

jovic88
  • Alfista
  • 190 posts
  • Alfa model:.....

Posted 30 January 2011 - 02:23 AM

a sto se tice polovnih automobila sa autoplaceva...jaoooo glava me boli od njih...ja vec 2 meseca idem peske...jurim kao budala 147, i nikako da nadjem ono sto hocu...
pocev od kilometar sata pa na dalje! eto, otvori te italijanske oglase...80% alfe romea, lancie...su presli preko 250000!!! ovi sto su od 120000-150000 oni su naravno na autoplacevima. a kad dodju kod nas, svi su bre po 120, 140, vrh 160!!! koja je tu logika?!?!
motor kao motor moze da se popravi, trapovi isto...ali ako je auto izbacen iz ose, pa ga jedno 3-4 puta teras na reglazu, pa kao nije relgaza, balansiraj gume...pa jedno pa drugo, onda placi dok ga vozis! jedino na sta covek moze da obrati paznju to su linije izmedju krila i haube, vrata i krila...i da uporedjuje razmak sa obe strane. sto se tice boje, to jedino dobar farbar (auto limar) moze da vidi golim okom, ali ako je auto ceo farban, neka gleda do sutra.
kratko receno...ko nema kintu da kupuje novo, kako god da ga okrene kupuje macku u dzaku. 90% sreca, 10 % "znanje"....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub