Jump to content

Photo

Kakvo Je Ovo Ulje?

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Ikkaa

Ikkaa
  • Alfista
  • 279 posts

Posted 23 April 2018 - 08:49 PM

Zdr. Doslo je vreme da uradim mali servis, do sada sam to radio u ovlascenom servisu i distributeru alfa romeo vozila, necu da imenujem, jako zvucna kompanija, u glavnom servis mali me je kostao 14000 dinara, u pitanju je AR 147 Jtd 115ks, posedujem je 4 godine i do sada sam sipao ulje Shell Helix 5W 40 naravno prezadovoljan sam, od menjanja do menjanja ne trosi nista, dakle mehanicki alfa u odlicnom stanju. Medjutim, zbog problema sa poslom nisam imao $ da teram u tu kompaniju gde sam odrzavao, u isto vreme mi dodje mali servis, trapovi i registracija i odlucim da oteram u drugi klasican "fiat, lancia, alfa" servis gde sam trazio shell ulje medjutim majstor to ulje ne drzi i preporuci mi ulje Mannol, kaze da necu imati problema, naravno da ne ispada da me nagovara ja sam slobodan da donesem shell ulje i sipacemo njega, shell nasao nisam, bukvalno progutam knedlu i kazem mu sipaj taj manol. Kaze majstor da svima koji odrzavaju kod njega sipa to ulje, kod sebe u insigniu takodje, ja reko ajd. Medjutim na netu ne mogu bas nista o tom ulju da nadjem, jel moze neko nesto pametno da me posavetuje, da li sam se zeznuo? Da li da ispravljam gresku sto pre, da idem dalje da trazim shell i da sipam? Bas me muci ta polemika jer sam po pitanju ulja mnogo skeptican, a na shell sam perfektno zadovoljan jer nisam problema imao.

#2 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,096 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 23 April 2018 - 09:58 PM

Prati potrosnju ulja vise, osluskuj rad motora, obrati paznju na zvukove i jacinu u radu, dodaj malo jaci gas pa vidi da li auto isto vuce .... U slucaju da je ulje iste gradacije i kvaliteta, kao i ono pre njega ne bi trebalo da imas veliku razliku. Ako nije, a pratices desavanja sa motorom, da bi izbegao habanje ili naneo neku drugu stetu zameni ga kroz par meseci.

I kinseke stvari koje su nove su dobre, samo je pitanje koliko dugo ce trajati ;)

#3 stefa9955

stefa9955
  • Alfista
  • 23 posts
  • Alfa model:147

Posted 24 April 2018 - 07:26 AM

A zasto ne koristis seleniu kao sto treba? Pitam zato sto ja seleniu sipam uvek. I u servisnoj mi je dugo vec sipano 10w40 pa sam i ja sipao 10w40,pitao sam i majstore neke kazu da se to 5w40 sipa u nova kola, da je ovo vec dugo vozeno i da nije lose da se sipa malo gusce...

#4 Ikkaa

Ikkaa
  • Alfista
  • 279 posts

Posted 24 April 2018 - 08:06 AM

Trenutno ne primecujem nikakvu razliku, presao sam danas 120km, videcemo za dalje.
Pa za ovaj motor pise selenia 5w 40 only, ali kao sto vidis od tog only nema nista, sipa se drugacije ulje, drugacije gradacije, ja eto bar cu to 5w postovati jer ne shvatam niti vidim potrebu prelaziti na 10w kada je za motor prepisana puna sintetika 5w, ne znam o kakvoj starosti motora majstori pricaju niti vidim ikakvu logiku u tome, sem da ce manje trositi ulje motor ako je bas izandjao, ja ne primecujem nikakvu pptrosnju ulja 4god unazad sa 5w 40. Inace, ulja kao sto su castrol itd znam da treba izbegavati, jer se poznata ulja vise kopiraju i pitanje je sta sipaju oni koji uzimaju castrol, dok manje poznata ulja kao ovaj mannol jos uvek niko ne kopira, ali sam ja skeptican u sam kvalitet tog ulja inace, jer vidim da je pre jeftino. A seleniu ne sipam jer na prvom servisu koji sam radio nisu imali i sipali su mi shell, od tad samo shell, a i vise je u pitanju dil fijata sa tom fabrikom ulja, nego cinjenica da bas selenija ima nesto posebno da cuva bas fiatove motore, a ispunja sve norme kvaliteta kao i shell, a shell je takodje kvalitetna marka, mislim da je to zvanicno ulje ferarija.
Nista, hvala vam, obraticu paznju, mislim da bi pre imao neke probleme sa turbinom nego sa motorom ako je ulje skart, ne znam, ali u svakom slucaju i da primetim nesto to znaci da je vec doslo do habanja ili ostecenja, ne znam da li da preduzimam nesto na vreme ili sam samo mehanicki hipohondar. :D A da budem iskren, ne daje mi se jos para za ulje, bas sam u zadnje vreme imao izdataka neplaniranih oko porodice, da ne pricam sad, ali mi je zao sto bas alfica morala da trpi te akutne finansijske poteskoce, a ne ceka joj se sl mesec jeb ga :)

#5 Nicola Romeo

Nicola Romeo
  • Alfista
  • 1,151 posts
  • Alfa model:156 SW 2.0 TS 155ks 2000., 156 SW 1.9 JTD 115ks 2002.

Posted 24 April 2018 - 10:50 AM

Ne znam koji to majstor prica da treba da se predje sa 5w na 10w, osim dundjera koji da bi se resili krseva sipaju gusce ulje kako se ne bi izvalilo da je motor u problemu. Ulja iste gradacije bilo kog kvalitetnog proizvodjaca nece praviti nikakav problem, a shell je ozbiljan proizvodjac. Iskreno nikad nisam cuo za taj mannol tako da ne mogu da pricam sta i kako. Znam samo da nikada ne bih sipao u auto nesto u sta nisam koliko toliko siguran.

#6 Ikkaa

Ikkaa
  • Alfista
  • 279 posts

Posted 24 April 2018 - 04:09 PM

Svakako cu zameniti ulje kroz par meseci tj 6-7k km pa cemo videti

#7 Lazar Orlovic

Lazar Orlovic
  • Alfista
  • 56 posts
  • Alfa model:GT

Posted 28 April 2018 - 08:54 PM

Koje konkretno mannol ti je sipao? 

Diesel Turbo,Extreme ...

#8 Ikkaa

Ikkaa
  • Alfista
  • 279 posts

Posted 30 April 2018 - 01:29 PM

Zaboravio sam, a servisnu knjizicu zaboravih kod njega hahah

znam da je 5w 40

Inace presao sam, za mene neverovatnih, 700km od tada i nisam siguran da primecujem neke probleme, ne znam stvarno

Edited by Ikkaa, 30 April 2018 - 01:33 PM.

#9 Reba

Reba
  • Alfista
  • 39 posts
  • Alfa model:147 1.9 mjet 16v 150hp Q2

Posted 03 May 2018 - 01:58 PM

To se tek kasnije oseti, kada ulje krene da gubi na viskoznosti i kvalitetu.

#10 Lazar Orlovic

Lazar Orlovic
  • Alfista
  • 56 posts

Posted 06 May 2018 - 06:24 PM

Koliko se secam Mannol ima samo ule koje ima odobrenje od FIAT-a,a vrlo verovatno i nijedno(mislim na Mannol ulja koja bi teoretski mogla u jtd motor).

Proveravaj malo cesce kolicinu ulja u interkuleru.

Edited by Lazar Orlovic, 06 May 2018 - 06:38 PM.

#11 Ikkaa

Ikkaa
  • Alfista
  • 279 posts

Posted 09 May 2018 - 08:06 PM

Zar bi trebalo u interkuleru da bude ulja?

Sve jedno, sigurno necu cekati redovan interval za zamenu, letece sigurno do 2000km i sipam shell

Edited by Ikkaa, 09 May 2018 - 08:08 PM.

#12 Lazar Orlovic

Lazar Orlovic
  • Alfista
  • 56 posts

Posted 10 May 2018 - 11:06 AM

Treba jer je takav dizajn pcv sistema. Ali ako je ulje lose u smislu da mnogo isparava na visokim temperaturama onda ce tu biti mnogo ulja.

Total Quartz 9000 ima FIAT odobrenje kao i mnoga druga,a nije mnogo skuplje od Mannol ulja kada kupis pakovanje od 5 litara.

#13 Easy Rider

Easy Rider

OG

• Alfista
  • 1,193 posts
  • Interesovanja:Alfa Zenke
  • Alfa model:156 1.9 mjet 16v

Posted 13 May 2018 - 04:48 PM

Ja sam sipao Mannol Extreme.
Nikakve razlike nema, da ja osetim.
Ulje je litvansko, pod nemackom firmom.
Prejeftino je, bar na cenu po kojoj ja mogu nabaviti.

Sipao sam jer sam bio znatizeljan.planiram da ga menjam na 5-7000km, prve tri zamene. Ako sve bude kako treba, nastavicu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub