Jump to content

Photo

Zagrevanje Auta Zimi

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 vasila

vasila
  • Alfista
  • 10 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:147 1.9 JTD 116ks

Posted 19 August 2017 - 09:18 AM

Sad procitah kako mehanicari savetuju da se auto kada se upali zimi ne ostavlja da radi u leru jer to steti motoru, cak kazu da je u nekim zemljama i zabranjeno zbog povecanog zagadjenja. Objasnjavaju time da se zbog hladnoce dodaje vise mesavine u komoru za sagorevanje i da visak goriva spira ulje sa zidova komore sto dovodi do habanja i da tako dolazi do ostecenja motora. Takodje preporucuju da je dovoljan minut da auto radi u leru i da se posle toga krene sa voznjom, naravno u malim obrtajima dok motor ne postigne radnu temperaturu oko 15-ak minuta. Sta vi mislite?

#2 petarc1971

petarc1971
  • Alfista
  • 521 posts
  • Interesovanja:Auto;Mehanika,Dijagnostika,Limarija,Lakiranje.
  • Alfa model:nije vise alfa,ali bice.

Posted 19 August 2017 - 09:49 AM

Mislim da uvek treba pustiti da odradi par minuta u mestu,pa onda krenuti sa vožnjom.Za zagađenje se slažem

#3 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 7,820 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 19 August 2017 - 11:31 PM

Jeste, auto treba da radi u mestu ako je Jugo, Stojadin ali Lajka iz slicnog doba. Za novije automobile to nije pozeljno. Naravno slazem se sa tim da bez radne temperature i bez pada broja obrtaja auto ne treba siliti vec voziti umereno. Poztizanje radne temperature posle 10 - 15 minuta je mnogo. Mislim da voznja od 6-8 minuta vec znaci radnu temperaturu. Naravno pricam o nekom iskustvu za -10'C a ne - 35.

#4 petarc1971

petarc1971
  • Alfista
  • 521 posts

Posted 20 August 2017 - 08:08 AM

Na -10 kad upsliš motor on radi pod sauhom na 1300 o/min,mislim da je bolje za motor da radi u mestu na tih 1300 o/min nego da ga voziš hladnog u rasponu od tih 1300-do recimo 2000o /min,normalno da kad izađeš u saobraćaj nemožeš da voziš kako ti hoćeš,još ako imaš relacije do 5 km motor ćeš celu zimu voziti a da ne postigne ni blizu radne temperature,još ako uključiš grejanje!Voleo bi da pročitam fabričko uputstvo za startivanje motora-dali su objasnili zašto treba odmah krenuti u vožnju.

#5 vasila

vasila
  • Alfista
  • 10 posts

Posted 27 August 2017 - 11:27 PM

Sad sam prelistao fabricko uputstvo koje sam dobio uz auto kad sam kupio moju 147- icu. Tamo pise doslovno, nemojte zagrevati auto u mestu ili naglim ubrzavanjem, jer povecava potrosnju akumulatora i goriva. Preporucljivo je krenuti odmah izbegavajuci visoke obrtaje, ovim putem ce se motor brze zagrejati.

#6 petarc1971

petarc1971
  • Alfista
  • 521 posts

Posted 28 August 2017 - 10:13 AM

Piše li šta za habanje motora?

#7 vasila

vasila
  • Alfista
  • 10 posts

Posted 08 October 2017 - 07:35 AM

Nisu napisali za habanje motora. Pise da ce se auto brze zagrejati u pokretu i da ce potrositi manje goriva nego ako stoji u mestu.

#8 petarc1971

petarc1971
  • Alfista
  • 521 posts

Posted 08 October 2017 - 10:52 AM

Ne znam kako drugi rade,leti na 35© po startovanju motora pustim ga u mestu da radi 1/2min,sad po ovakvom vremenu malo više,zimi po minusima oko 5 min,da razbije ulje i bar se malo zagreje.Ako mi auto nije u garaži taman dok ostružem led,očistim stakla on odradi svoje.Vidim da neki odmah po startovanju motora opletu po gasu svako ima svoj princip.

#9 Easy Rider

Easy Rider

OG

• Alfista
  • 1,165 posts
  • Interesovanja:Alfa Zenke
  • Alfa model:156 1.9 mjet 16v

Posted 09 October 2017 - 12:29 AM

Ja udjem u auto, upalim. Dok se sredim/namestim prodje minut, i ne preko 2000 rpm dok ne zagreje

#10 Kale88

Kale88
  • Alfista
  • 112 posts
  • Alfa model:156 1.8TS LPG

Posted 18 October 2017 - 09:36 PM

Ja kad sam imao golfa 3 i bas te godine bilo zima bas ono dlaka puca sto bi se reklo u nasem narodu. Sjednem upalim i kad ga stisnem do 2 semafora je postigao temperaturu i tako ga u pod drzim dok ne dodjem na posao.....
To sam radio samo dusu da mu izvadim... mrzio sam ga i sad ga mrzim. A alfici i po ljeti i po zimi dam minut vremena za svaki slucaj tako nekako kontam za taj minut se nece sjebati u ler gasu ni kao hladna a ni topla...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub