Jump to content

Photo

Kamera U Automobilu

ZOBS saobraćajni prekršaj saobraćajna policija

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 22 February 2016 - 06:24 PM

Svi smo čuli, ili osetili na svojoj koži situacije tipa:

-Prošao si na crveno svetlo!

-Bilo je zeleno!

-Ne! Crveno...

-Preticao si preko pune linije!

-Nije bila puna, bila je isprekidana...

-Jeste! Bila je puna...

Onda sledi odlazak kod sudije za prekršaje, a sudije za prekršaje najčešće veruju službenom licu jer "službeno lice nema razloga da laže". Iako naš zakon kaže da je je saobraćajac dužan da dokaže prekršaj u praksi najčešće nije baš tako. Kažem najčešće, jer ako posedujete čvrste dokaze postoje šanse da vas sudija ne kazni.

Jedan od načina da sudiji za prekršaje pokažete šta se zaista desilo je kamera postavljena u automobilu koja će snimiti prekšaj i vaš razgovor sa saobraćajcem. Nisam siguran, treba proveriti, ali mislim da naš zakon video snimak ne priznaje kao dokaz na sudu. Bez obzira na to verujem da postojanje takvog snimka može pokolebati sudiju i ako je nepravda očigledna verujem da sudiji neće biti lako da presudi drugačije.

Da li je neko od vas postavio kameru u automobil, ako jeste koju je kameru kupio i kakva su iskustva i preporuke?

#2 AlexP

AlexP
  • Alfista
  • 27 posts
  • Alfa model:156sw 1.9 jtd

Posted 22 February 2016 - 08:40 PM

Jednom prilikom mi je neko objasnio da kamera tj video ili audio zapis kao dokazni materijal moze da se korist u parnicnom postupku ako je relevantan za dokazivanje/obaranje tog spora. Inace nas zakon kaze da ne smemo snimati drugo lice bez njegovog pristanka ili ako nije obavesteno da se snima. Bilo je slucajeva da ljudi nisu mogli nista lopovima koji npr ukradu nesto iz radnje zato sto nisu imali VIDNO ISTAKNUTO obavestenje da je objekat pod video nadzorom,kada vidite to obavestenje to vam dodje kao da ste pristali da budete snimljeni u tom objektu,posedu cemu god...

I sad onako laicki kamera u automobilu je ok ako zalepite na zadnjem staklu da je vozilo pod video nadzorom inace na snimak se mozemo piiiii.... :D

A nas pravosudni sistem i sudije... To je prica za sebe,u koju ne bih da ulazim jednostavno mi je uzaludna.

#3 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 22 February 2016 - 10:20 PM

Citat sa sajta Probono za besplatnu pravnu pomoc:

"Nijednim pravnim aktom nije zabranjeno korišćenje opreme za audio-vizuelno snimanje u javnosti. Postoje određeni izuzeci od ovog slučaja kao što je zabrana snimanja na određenim lokacijama (poput ambasada, vojnih objekta i sl.), ali na tim lokacijama su jasno istaknuti znaci kojima se ovo zabranjuje. Takođe, Zakonom o policiji je u čl. 65. st. 3. regulisano da policija ima pravo da zabrani snimanje mesta događaja radi zaštite žrtava krivičnog dela, oštećenih zbog prekršaja ili drugog događaja, kao i u cilju zaštite interesa postupka. Ovo pravo ne predstavlja i obavezu policije tako da će od njihove procene u svakom konkretnom slučaju zavisiti da li će snimanje biti dozvoljeno ili ne (npr. zarad zaštite žrtava silovanja, nasilja u porodici i sl. kao i kada su žrtve maloletna lica policija će po pravilu zabraniti snimanje).".

Sto se tice zakona o zastiti privatnosti na njega se ne moze pozvati bilo ko ko na bilo kakav nacin istupa u javnosti. To je nesto sto se odnosi na fotografisanje \ snimanje u intimi necijeg doma ili nekog takvog mesta. Javna mesta su javna mesta i snimanje je dozvoljeno. Policajac obavlja javni posao i dozvoljeno je snimati ga sve dok on ne zabrani snimanje, a ako zabrani mora da opravda zasto je to uradio. Nema prava da brise fotografije ili da trazi od nekoga da to uradi, ali ima prava da kameru zapleni, doduse iskljucivo kao dokazni materijal, a ne po zakonu jaceg.

Konkretno, za kameru u automobilu kojom ste snimili semafor, ili punu liniju na putu ne moze nista...

#4 Nicola Romeo

Nicola Romeo
  • Alfista
  • 1,151 posts
  • Alfa model:156 SW 2.0 TS 155ks 2000., 156 SW 1.9 JTD 115ks 2002.

Posted 22 February 2016 - 10:33 PM

Razmisljam o kupovini kamere za auto. Nikad se ne zna  :P  I mene zanima da li neko ima preporuku

#5 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 22 February 2016 - 11:06 PM

Moze to da se regulise zakonom, kao u Rusiji npr., gde su svi u obavezi da imaju opremu za snimanje. Sta mislite, odakle onoliko klipova sa svim mogucim desavanjima tamo?

#6 Nicola Romeo

Nicola Romeo
  • Alfista
  • 1,151 posts
  • Alfa model:156 SW 2.0 TS 155ks 2000., 156 SW 1.9 JTD 115ks 2002.

Posted 22 February 2016 - 11:13 PM

Nisu u obavezi vec zbog korupcije i manijaka koji su se bacali pod auto, kao i likova koji su se zakucavali namerno zarad naplate osiguranja ljudi su masovno poceli da kace kamere. Da li su na kraju to ubacili u zakon ne znam.

#7 petarc1971

petarc1971
  • Alfista
  • 607 posts
  • Interesovanja:Auto;Mehanika,Dijagnostika,Limarija,Lakiranje.
  • Alfa model:nije vise alfa,ali bice.

Posted 23 February 2016 - 10:04 PM

Preporucio bi,kupovinu kamere za snimanje vožnje.Imao sam situaciju da sam mojim kolima zakačio retrovizor,na nepropisno parkiranom autu,tačnije bahato parkiranom autu.Normalno kad sam zakacio ret,vratio sam se da vidim kakva je šteta i da platim.Pritom retrovizor je već bio polomljen,jer nije bilo ostataka plastike na asfaltu.Vlasnica je još bez blama zvala ov servis u kome ret košta 80€.Tekav isti ret sam našao za 3500din i zainatio sam se da neplatim ništa.Ona je zapretila policijom jer sam ja sigurno krv,na šta sam odgovorio a kako si ti parkirala.Zvala je policiju i dala izjavu,da je stala,upalila sva 4migavca i čekala da se uparkira.Žena nije u opšte bila u autu,i nije upalila 4 migavca.U ovakvim situacijama kamera je zakon,pustiš je da da izjavu,i to potvrdi na sudu,a onda je poklopiš snimkom.

#8 petar

petar
  • Alfista
  • 30 posts
  • Alfa model:156 Crosswagon Q4 JTDM 1.9 16V 150HP

Posted 23 February 2016 - 11:58 PM

Evo i članka koji je objavljen na više web stranica, a koji potvrđuje ovo što je PIMP rekao o kamerama u Rusiji:

http://auto.blog.rs/...-sa-10.000-evra

Meni je ovde najviše iznenadila visina kazne u Austriji za kameru !

Mogu samo da pretpostavim da zemlje EU zbog velikog broja svojih kamera (policijskih, bezbednosnih...)

i ''preležanih'' dečijih bolesti sa prevarama oko osiguranja, žele u korenu da saseku svaku mogućnost sumnje u

efikasnost države, koja mora biti stroga, ali pravična :unsure: .

Mi smo slični Rusiji po korupciji i nepostojanju pravne države, pa kamera u autu može da bude korisna.

Naivan je svako ko misli da će njegov snimak biti oberučke prihvaćen u eventualnom prekršanom postupku zbog kršenja nekog saobraćajnog propisa, jer kao i za bilo koju vrstu dokaza protiv ''njih'', treba mnogo borbe dok izađe na videlo. Jedan od načina da se napravi pritisak na organe represije je i postavljanje snimaka na youtube ukoliko je bilo bahaćenja...

Moram da priznam da u mom slučaju ne bi bilo velike koristi od snimaka kamere u autu kod prekoračenja

brzine za koje sam uglavnom kažnjavan. Jedino bih mogao da pokažem kako su do savršenstva doveli

kamufliranje u žbunju na izlascima iz naselja, gde više nema ni kuća ni ljudi ali na 10m od znaka za izlazak iz

naseljenog mesta oni slikaju, ili kamuflaža u urbanim sredinama, na autobuskim stajalištima, u ulicama koje su juče proglašene jednosmernim, sa jasnim ciljem - iscediti što više para od što više vozača i raditi to što češće jer je to njihova misija, jer to i komandir i sud i vlada od njih očekuje. Pomoći da svet (u ovom slučaju: ulica) postane bolje i bezbednije mesto - koga je briga za to.

Auto kamera je verovatno najkorisnija kod saobraćajne nezgode gde nije bilo svedoka, ili još gore gde ima lažnih svedoka, ili u slučaju da posle npr. ''češanja'' u kružnom toku krivac da gas i pobegne, dok oštećeni pakuje ostatke branika u gepek.

Ako je snimak dovojno kvalitetan, može da posluži kao dokaz za pokretanje prekršajne prijave.

Džaba kamere na šoferki ako se sa snimka ne prepoznaje lokacija, ako se ne vide tablice automobila koji su u blizini, ako sat nije podešen... Konkretne modele kamera ne bih da lupam, ali treba odabrati onu od koje može da bude koristi, da ne bude samo smetnja i smanjivač preglednosti.

Dobro, možda neko misli da je kamera na šoferki cool detalj...

Dobra predstava o kvalitetu kamera može da se stekne i na osnovu testova sa interneta, ne mora da bude sa najvećom rezolucijom, niti mora da bude papreno skupa...

Edited by petar, 24 February 2016 - 12:01 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub