Jump to content

Photo

Autodelta

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 04 November 2010 - 06:05 PM

Vec sam jednom pisao o ovom i skoro zavrsio temu kada sam je "strucnim" rukovanjem obrisao. Pa 'ajmo iz pocetka.

Autodelta SpA je bilo ime trkackog odeljenja Alfa Romea. Nastalo je 1961 godine pod prvobitnim imenom Auto-Delta a osnovali su ga bivsi inzenjer Alfa Romea I Ferrari-ja  Carlo Chiti i zvanicni prodavac Alfa Romea Ludovico Chizzola iz Udina. 5. Marta 1963 godine tim postaje zvanicno odeljenje kompanije. Prvobitno je bio stacioniran u Feletto Umberto u Udinama a kasnije (1964) premesten u Settimo Milanese (9 km od Milana) zbog blizine kompanije ali i upotrebe staze Balocco prilikom testiranja novih automobila za trke i prototip modela. Inace tada tim dobija i zvanicno ime  Autodelta SpA.

Posted Image

Svrha nastajanja je bila vracanje nekadasnje slave na trkalistima iz doba 195o. godine jer je marka nakon tih pobeda jednostavno nestala u motosportu. Prvi auto nastao u saradnji ove dve "kompanije" bio je Giulia TZ iz 1962. godine, da bi 1965 ovaj model bio osavremenjen i poznat je pod imenom TZ2. Oba automobila su imala veliki broj pobeda na stazama a vise o ovom moze biti procitano u sledecoj temi: http://www.alfisti.r...p?showtopic=226

Posted Image

Kasnije je predstavljen jos jedan, uspesniji model, i to ne bilo koji vec GTA!

Posle niza uspeha u grand tourer trkama, Carlo Chiti uspeva da ubedi kompaniju za izradu sportskog automobila koji ce ucestvovati u World Sportscar Sampionatu. Tada nastaje novi "horizontalni" motor sa 12 cilindra i klipovima koji se krecu u horizontalno ili u originalu Flat-twelve engine (odnosno boxer) i potpuno nov model koji ce poneti ime Tipo 33. O ovi modelima vise mozete procitati na linku: http://www.alfisti.r...p?showtopic=166

View Image

Alfa Romeo osvaja sampionske titule u 1975. i 1977. godini.

Po osvajanju ovih sampionata, alfa snabdevanju motora za Brabham Formula One tim u F1 sampionatu da bi se 1979 godine konacno vratili kao fabricki tim pod palicom Autodelte. Onaj tim je takodje pripremao i reli automobile kao sto su Alfetta GTV.

Posted Image

Iako je na kraju doslo do gasenja Alfa Romeo ponovo koristi ime Autodelte ali ovog puta kroz AutoDelta Squadra Corse tim koji se pocetkom 21. veka takmicio u  European Touring Car Sampionatu. Od 1987 godine zvanicno ime Autodelta uzima nezavisni engleski tjuner Alfa Romea Jano Djelalian i koristi ga do danasnjih dana.

*Nesto mi ne ide postavljanje slika ali cu ih vremenom dodati.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub