Jump to content

Photo

Ugradnja Tempomata

• Please log in to reply
45 replies to this topic

#21 jovanovmk

jovanovmk
  • Alfista
  • 33 posts
  • Alfa model:156 2.0 TS

Posted 13 November 2012 - 04:59 PM

da se razumemo... gde stoji taj konektor? mora da se skine plastika ispod valana da bi se proverilo? jel tako?

Da mora da skines plastika ispod volana (3 strafa imas) i ako imas neki beli konektor slobodan to ti je za tempomata.
E sad ovako ja mislim da postoje 3 tipa pripreme za tempomata:

1. Postoji instalaciju do volana ( najlesni nacin za ubacivanje tempomat sve ja plag&play)
2. Imas instalaciju do ECU-a (potrebno je da provuces instalaciju od ECU do volana)
3. Najtezi nacin nemas nikakvu instalaciju za Cruse Control (potrebna ja instalacija od motora do ECU-a i od ECU-a do ispod volana)

Mislim da je ovako ako nisam u pravu izvinjujem se

#22 Guest_Vule_*

Guest_Vule_*
  • Guests

Posted 13 November 2012 - 05:06 PM

Nema nikakve posebne instalacija za tempomat do motora...

#23 Nesko TS

Nesko TS
  • Administrator
  • 23,075 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:Ex 145 1.4TS `98; Ex 147 1.6TS 105KS 2001, Now 156 1.9JTD

Posted 13 November 2012 - 05:13 PM

ma znam za to, nego cisto da bi se vi bolje sporazumeli gde stoji taj konektor... ja ni nemam opciju za tempomat... :)

#24 CoyoteKG

CoyoteKG
  • Alfista
  • 267 posts
  • Alfa model:147 1.9 JTD 116hp

Posted 13 November 2012 - 07:59 PM

sutra ću da proverim ispod volana da li imam i ako se zadesi da imam taj slobodan konektor, eto fotke :)

#25 zzz

zzz
  • Alfista
  • 21 posts
  • Alfa model:156 1.8ts

Posted 14 November 2012 - 09:16 AM

@jovanovmk, nisi me dobro razumeo, treba ti instalacija od ecu-a do kabine, tj. volana. Konkretno, treba, ako se dobro secam, 4 zice da ubacis u glavni konektor na ecu, i da ih sprovedes do volana, i vezes sa rucicom tempomata, to je ceo posao :)

A ko ima konektor ispod volana, to je plug & play sa odgovarajucom rucicom, ali ako za 156 koristis rucicu od 147, onda je drugaciji konektor, pa treba prilagoditi.

#26 jovanovmk

jovanovmk
  • Alfista
  • 33 posts

Posted 14 November 2012 - 10:27 AM

@jovanovmk, nisi me dobro razumeo, treba ti instalacija od ecu-a do kabine, tj. volana. Konkretno, treba, ako se dobro secam, 4 zice da ubacis u glavni konektor na ecu, i da ih sprovedes do volana, i vezes sa rucicom tempomata, to je ceo posao :)

A ko ima konektor ispod volana, to je plug & play sa odgovarajucom rucicom, ali ako za 156 koristis rucicu od 147, onda je drugaciji konektor, pa treba prilagoditi.

E tako :) je samo citao sam sinoc malo po stranim foruma da Instalacije od Ecu do volana moze biti zeznuta. Na nekim AR 156 ECU je u kabini a na neki je kod motora. Ne znam na moju gde je.
Drugo Ecu slobodne konektore kazu da su zaliveni sa neki gel

#27 zzz

zzz
  • Alfista
  • 21 posts
  • Alfa model:156 1.8ts

Posted 14 November 2012 - 10:43 AM

Ja verujem da je kod tebe kao kod mene na 1.8ts, kod motora, na leptiru usisa se nalazi ecu. Konektor nije zaliven, vec neiskorisceni pinovi imaju plasticne kao poklopcice koji se lako skinu, jedini problem ce ti biti da ubacis nove pinove u konektor, osim ako nadjes negde na otpadu originalni konektor pa iz njega izvadis.
Ja sam koristio iz napajanja za racunar, koji su malo kraci od originalnih, pa sam morao prilicno da pazim kad sam ubacivao u konektor, da ih ne ostetim.

#28 Gremlin

Gremlin
  • Alfista
  • 117 posts
  • Alfa model:147 JTD

Posted 17 November 2012 - 02:17 AM

Moze li neko da uslika ECU i istakne pinove koji su za tempomat?

#29 jovanovmk

jovanovmk
  • Alfista
  • 33 posts

Posted 17 November 2012 - 01:27 PM

Moze li neko da uslika ECU i istakne pinove koji su za tempomat?

E to i mene zanima trazio sam na netu ali nikako da nadjem.

#30 Gremlin

Gremlin
  • Alfista
  • 117 posts

Posted 19 November 2012 - 12:26 PM

Zna Pejo, samo ako hoce da nam kaze:)

Letos je prodavao rucicu za temopmat i rekao da zna kako se povezuje ako nema instalaciju.

#31 Bex

Bex
  • Alfista
  • 327 posts
  • Interesovanja:sve i svasta XD
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 1,9 JTD

Posted 18 March 2013 - 05:55 PM

Ja imam ručicu ali nemam provedene instalacije.. :)

#32 Bex

Bex
  • Alfista
  • 327 posts
  • Interesovanja:sve i svasta XD
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 1,9 JTD

Posted 21 March 2013 - 09:08 PM

kopajući op raznim forumima došao sam do sljedećih informacija:
za one modele koji nemaju sprovedenu instalaciju mora se vuć direktno od ECU, raspored pinova i njihovih funkcija je sljedeći
-ECU pin 53 se kača na pin 4 ručice, funkcija on/off prekidač
-ECu pin 55 na pin 1ručice, funkcija set/resume
-ECu pin 56 na pin 5 ručice funkcija povečanje brzine (+)
-ECu pin 57 na pin 6 ručice funkcija smanjenje brzine (-)
na ručici na pin 2 se dovodi struja +12v, a pin 3 ostaje slobodan.

Također postoji informacija da se na modele 1997-2002 do FL ne može postaviti tempomat jer ta funkcija nije uprogramirana u ECU.
Koliko je sve to tačno, provjerit ću na svojoj 156... pa javim...

#33 elas

elas
  • Alfista
  • 238 posts
  • Alfa model:156 sw 1.9 jtd

Posted 26 May 2013 - 12:55 PM

Na mojoj nije bilo tempomata pa sam malo probao sam da to instaliram,prvi put to radim i uspelo je.
Potrebno je naci rucicu i konektor sa neke rasturene,to sam imao sve sa zelene,malo cackao po netu i nadjoh semu povezivanja na Ecu.Meni su zice bile krace nego sto je potrebno pa sam nastavio, isto iskoristio provodnike sa zavrsetcima koji se ubadaju u kompjuter tako da tu nije bilo zezanja da se bocne jer su rupice jako male na konektoru od kompa.
Jedna zica se kaci na + pol sa kontakt brave,to sam uradio tako sto sam pronasao osigurac 10a koji dobije struju sa brave u samoj dozni osiguraca,ostale cetiri idu direktno u komp.
Posted Image
1.6ts,1.8ts,2.5v6,3.2v6
Posted Image
jtd 1.98v-2.4 10v
Posted Image
jtd 1.916v-2.420v
Posted Image
2.0jts

za 2.0 ts nisam nigde pronasao semu

Jeste ovo sema za kocnicu oznaka I 30 je taster kocnice i ima dva polozaja,mirni i radni kontakt,mirni pusta + pol ka Ecu na pin 54 a radni kontakti daju struju pritiskom pedale stop lampama.Znaci da u pritisnutom polozaju odvaja mirni kontakt i tad Ecu gubi signal za rad tempomata.
Kvacilo je taster sa jednim kontaktom i pusta minus pol na pin 61 na Ecu,njegovim pritiskanjem se opet prekida signal tempomata na kompjuteru.
Ova sema je za sve modele razlikuju se samo gore seme za tempomat.

Posted Image

Probajte sad imate celu semu pa ko voli neka izvoli,ja sam uradio to i sve funkcionise

#34 cetixx

cetixx
  • Alfista
  • 2 posts
  • Alfa model:159 1.9 jtd

Posted 05 October 2013 - 08:15 AM

Pozdrav svima! Nov sam na forumu i nemam neko iskustvo sa Alfa Romeo automobilima. Pre dve nedelje sam kupio Alfa Romeo 159 1,9JTDm sa 120 ks iz 2010 god. Na moje veliko razočarenje nema tempomat. E tu ja odlucim da ga ugradim. Kupim originalnu ručicu, odnesem kod elektricara i ugradim je. Instalacija kod volana je već bila i samo ga prikljucimo,ali da srece ne bude, on ne daje znake zivota. Sijalica od tempomata se ne uključuje, tj ništa se ne dešava u vožnji. Probao sam i u 5-toj i 6-toj, ali ništa.
Neko kaže da treba da se uključi opcija tempomata u kompjuteru. To ovde u Kikindi niko ne zna.
Hteo sam da postavim pitanje da li to neko radi u Beogradu ili u Novom Sadu, i da li neko ima ideju šta dalje da radim. Zvao sam čak i zvaničan servis u Novom Sadu, ali mi kažu da to nisu nikad radili.
Da li postoje šanse da to nekad i proradi ili sam džabe kupovao ručicu tempomata.
Svaka pomoć je dobrodošla. Pozdrav

#35 Gremlin

Gremlin
  • Alfista
  • 117 posts

Posted 07 October 2013 - 02:02 PM

A je l' ispravna rucica koju si ugradio?

#36 cetixx

cetixx
  • Alfista
  • 2 posts
  • Alfa model:159 1.9 jtd

Posted 08 October 2013 - 06:35 AM

Nemam pojma, a kako to da proverim, Izgleda da ipak nista od ugradnje. Bio sam u jednom servisu u N.Sadu i tamo su mi prikljucili na kompjuter, kazu da nemam tu opciju za ukljucivanje. Kakav bedak!! Ne znam da li da pokušam još negde, ali gubim nadu.

#37 Robija007

Robija007
  • Alfista
  • 172 posts
  • Alfa model:147

Posted 28 May 2015 - 04:48 PM

Potrebna pomoc opet,sada oko tempomata. :D Imam rucicu,imam beli konektor ispod volana,koliko sam video sve je povezano ali to ipak ne radi. Mogu li ja sam nekako da mu pomognem ili da ide kod cika doce(elektricara) :D Usput,nisam nigde na satu video da imam onu lampicu sto se pali kad upalim tempomat. Hvala unapred na pomoci

#38 Blade

Blade
  • Alfista
  • 6 posts

Posted 30 December 2016 - 12:49 PM

Resio sam da ugradim tempomat u Alfu 156 1.9 JTD 2001. godište...Rucicu imam, ali džek ispod volana ne. Znaci instalacija mora da se dovodi do tog mesta iz kompjutera. E, sada...Ono sto mene zanima je sta sve jos mora da  bude ispravno...Jel imaju na kocnici ili kvacilu neki prekidaci koji moraju da budu ispravni? Da prvo to proverim, pa ako ne valja, da prvo to namestim, pa da teram kod majstora, posto ce me on svakako vratiti, ako to nije ispravno...Hvala na pomoci.

#39 Nicola Romeo

Nicola Romeo
  • Alfista
  • 1,151 posts
  • Alfa model:156 SW 2.0 TS 155ks 2000., 156 SW 1.9 JTD 115ks 2002.

Posted 30 December 2016 - 01:23 PM

To se tempomata tice, jedino instalacija od kompa i to je to.

#40 Vladan Bor

Vladan Bor
  • Alfista
  • 19 posts
  • Alfa model:156 2.0 JTS 2003

Posted 27 March 2017 - 11:20 PM

Koji sam majmun :P Koristio sam flesku od moba za osvetljenje dok sam rasturao plastiku ispod volana , i nisam slikao konektor , ama nije mi palo na pamet , sutra cu nadam se opet da rasturim ako je potrebno da slikam ljudima da vide . 

E sad prosto pitanjce , koji je sledeci korak za ugradnju tempomata , jer na plastici ne vidim lufta za jos jednu rucicu , tipa za tempomat , pa da li se menja rucica za paljenje svetla i da li ce tempomat biti na njoj ?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub