Jump to content

Photo

Kruzni Tok

Pravilo voznje u kruznom toku

• Please log in to reply
111 replies to this topic

#1 ser_rale

ser_rale
  • Alfista
  • 152 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:147 1.6 TS 77kw

Posted 17 June 2012 - 10:59 PM

Pejo, ti kenjas.... sve si ti ti spomenuo. Ja sam tebi argumentovao clanovima zakona a ti meni slikama koje si skinuo sa interneta. Pokusali smo da ti objasnimo stvari na jednostavniji nacin dok ti nase misljenje ne zelis ni da saslusas.
Kod sudije za prekrsaje i sudskog vestaka ne prolaze takve slike!

Aj nadji mi u zakonu gde si u obavezi kao vozac da moras da izadjes sa kruznog toka na prvom iskljucenju ako se kreces krajnjom desnom trakom?

Ja ti tvrdim da spoljnom trakom mogu da se vozim 10 krugova ili dok ne potrosim ceo rezervoar.

Aj zdravo

Tvrdoglav si ko .... Zbog tebe ce zatvoriti auto skolu u kojoj si imao obuku!

#2 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 7,820 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 18 June 2012 - 12:47 AM

Pre ulaska u kruzni tok obavezno obratiti paznju na horizontalnu signalizaciju i sta je njome obelezeno ;).

A ko je prelepa malecka koja je ocigledno danas slavila rodjendan? :D

#3 ognjen@alfa

ognjen@alfa
  • Alfista
  • 111 posts
  • Alfa model:156 JTD 2001god.

Posted 18 June 2012 - 01:31 AM

E tako ljudi da znate, mislim na vas koji niste bili danas, mi smo
imali specijalnu obuku voznje u kruznom toku al srecom samo prakticno.
Sreca pa nismo izlazili na teren jer bi bilo belaja. :arflag: :arflag: :arflag: :arflag:

#4 Bosko159

Bosko159
  • Alfista
  • 717 posts

Posted 18 June 2012 - 09:33 AM

Ovo je peti put da se apsolvira tema 'kruzni tok' , zato tako i vozimo u kruznom toku jer svako ima svoje pravilo :D .

#5 Guest_Sauriann_*

Guest_Sauriann_*
  • Guests

Posted 18 June 2012 - 12:29 PM

Neću da branim ničiji stav ovde, čak ne mogu da pohvatam šta koja strana ovde tvrdi ali ovo su činjece i pravila sa kojim se srećem svaki dan od posla do kuće i nazad (kružni tok kod opštine Novi Beograd):

1. Za vožnju u kružnom toku (neko će u kružni tok koristiti za prolazak kroz njega bez većeg menjanja smera a neko za "polukružno okretanje") tj. "polukružno okretanje" ili vrtenje (dok ne skapiraš npr. gde treba da izađeš što se meni dešavalo po Berlinu) koristi se uvek najmanji krug(između stalog jer si tu kao "neznalica" najmanje opasan po sebe i druge).
2. Svaki sudar koji sam video (a viđam dva mesečno) je bio sa polupanim autom koji je iz spoljnog kruga presekao izlaz drugom vozaču koji je vozio ka svom izlasku.

Ja ti tvrdim da spoljnom trakom mogu da se vozim 10 krugova ili dok ne potrosim ceo rezervoar.

Bez uvrede ali ja tebi dam na poklon moju Alfu sa punim rezervoarom goriva ako ti izvezeš 1 (JEDAN) krug spoljnom trakom a da ti se pri tome ne parkira neko u vozačeva vrata (naravno vozićeš svoj auto u tom poduhvatu). Šta misliš da te neće odneti prvi auto koji ide srednjom trakom iza tebe par metara kad mu presečeš put. Pa proći će kroz tebe jer te neće očekivati da mu presecaš put sa desne strane iz trake koja je najbliža izlazu. Kroz kružni tok se vozi uvek najkraćim putanjama (znači sečeš strake) kako bi prošao najbrže (jer tome inače kružni TOKovi i služe tj da se saobraćaj ne zaustavlja i da ima TOK). Uostalom i da hoćeš zbog pravila koje ne poznaješ nećeš moći to da radiš jer u praksi je najveći krug ispresecan autima koji čekaju da se uključe u kružni tok (nadam se da prvenstvo prolaza ljudi u toku znamo).

Uvek sam se čudio kako se ljudi polupaju ali sad mi je jasno kojiko je zabluda opasna po život.
Molim Vas da se edukujete.
Uključite mapu Slavija ili baš Novi Beograd ili Bogosloviju na ovom sajtu pa gledajte uživo. Ako vidite da neko vozi pune najveće krugove (makar 1 a kamoli 10) javite...Pogledajte tragove od guma na Bogosloviji i videćete da ne postoji spoljni krug jer se tuda NE VOZI U KRUG.
http://www.naxi.rs/kamere

Edited by Sauriann, 18 June 2012 - 12:43 PM.

#6 Guest_Sauriann_*

Guest_Sauriann_*
  • Guests

Posted 18 June 2012 - 01:58 PM

Hahha, sad videh ovo. Lepo tekst objasnio:
http://www.021.rs/No...uznog-toka.html

#7 darkbgd

darkbgd
  • Alfista
  • 396 posts
  • Alfa model:AR 156 JTD remap by Novaspeed

Posted 18 June 2012 - 02:09 PM

ja mislim da u kruznom toku mozes da vozis i unutrasnji i spoljasnji krug,ali za neko duze kruzenje po kruznom toku trebalo bi izabrati unutrasnji krug. T i kad udjes u kruzni tok ti si neprikosnoven tj,ti si uvek u prednosti za sve ostale automobile koje ulaze u njega.Spoljasnji krug je daleko opasnije jer moras biti krajnje oprezan ko ce i kako uci u tok,da te ne udari ali mislim da nije nikakva greska napraviti jedan ili dva spoljasnja kruga.U KRUZNOM TOKU SI TI UVEK U PREDNOSTI

#8 Guest_Sauriann_*

Guest_Sauriann_*
  • Guests

Posted 18 June 2012 - 02:37 PM

Zamolio bih sve da pogledaju snimke (može više kamera da se uključi odjednom). Gledajte 5 minuta šta se dešava. Nema kružne vožnje najvećim krugom. Pravilo desne straneu kružnom toku ne važi i to je opšte poznata stvar.

Spoljnja traka služi da bi se nesmetano uključivalo tj. isključivalo iz raskrsnice, jer svrha i prednost te raskrsnice u odnosu na običnu i jeste da saobraćaj teče bez zaustavljanja, a to je moguće samo ako se poštuje pravilo da se spoljnom trakom ne vozi okolo već ona služi za uključivanje i isključivanje, ukoliko bi oni koji ulaze u raskrsnicu ostajali u vanjskoj traci ovi što prilaze raskrsnici ne bi imali priliku da se uključe i dolazilo bi do zaustavljanja (što je pomenuto u članku iz novina).

Dakle, te raskrsnice su projektovane da kroz njih saobraćaj teče bez zastoja, da bi to ferceralo postoje pravila, saobraćaj se odvija dinamično i bez zastoja jedni se uključuju i ulaze u unutrašnju traku zauzimajući mjesta onih koji se isključuju i idu u spoljnu traku i tako non stop.Darko, jedan ili dva spoljna kruga možeš da izvezeš samo u teoriji. U praksi ćeš zaustaviti korišćenje kružnog toka i njegovu svrhu kada bi takva vožnja bila po pravilu...

#9 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 18 June 2012 - 03:05 PM

u je.. te kad bi rale ušao u KT na novom beogradu gde imaju 3 kruga on ne bi znao da se isključi hahahahahahaha :xaxa: ,Rale morao bi zvati vatrogasce,da te pod sirenama sprovedu za pančevo. :xaxa:

(kad sam ja polagao za kola pre ihaaahaaaj godina nekih 18,u KT je važilo pravilo desne ruke.ala su me pogrešno tad učili,a i sad 80%ljudi ima vozačku i nezna da prodje kroz kružni tok,jer ga nije uživo nikad video.

Pre ulaska u kruzni tok obavezno obratiti paznju na horizontalnu signalizaciju i sta je njome obelezeno ;).

A ko je prelepa malecka koja je ocigledno danas slavila rodjendan? :D

anja pejić,djulijeta heheheheheee moj tajson :ok:

#10 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,114 posts
  • Pol:Female

Posted 18 June 2012 - 05:57 PM

Tomo,alal vera za objasnjenje :eusa_clap:

Jedini kruzni tok u Beogradu gde vazi pravilo desne strane je Autokomanda,nema znakova,pa se tretira kao svaka druga neregulisana raskrsnica.Problem je sto u kruznim tokovima 80% ljudi pravi prekrsaj......

#11 Свитац

Свитац
  • Alfista
  • 911 posts

Posted 18 June 2012 - 06:31 PM

Морам и ја да се прикључим расправи, јер је ово делимично моја област. У правилима се нигде децидно не наводи како треба проћи кружним током (нигде нисам прочитао), али логично је, као што рече Сауриан чини ми се, да најкраћим путем дођеш до излаза. Ко на Славији на пример проба да иде спољним кругом, плашим се да ће добар део провесту у кружном току, а опет, без обзира што онај који је у кружном току има првенство, тешко ће да се искључи из унутрашњег круга, ако на време не почне да се престојава. Све време ми је у глави Славија. Искрен да будем, кружни ток на НБГ је ''мала маца'' за Славију, због гужве. Што се тиче првенства, ја не могу неким људима да објасним да првенство у кружном току има само и само онај ко је у њему. Морам негде да нађем, а сад немам времена, али интерпретираћу: осим знака који обавештава о приближавању раскрснице са кружним током, такве раскрснице имају још и саобраћајни знак стоп на сваком ''краку'' тј. уласку у кружни ток или знак укрштање са путем са правом првенства проласка, што не значи да неки од кракова испред себе СМЕ да има знак ''жути квадрат'', тј. пут са првенством проласка. Зашто? Замислите да се крећете из правца Тошиног Бунара имате ''окренути троугао'' или стоп и хоћете да идете према старом меркатору, а неко иде из правца Бранковог моста и иде на Тошин Бунар и при том има знак који му говори да има првенство. Ви у кружном току знате да имате првенство а тај неко види свој знак и зна и он да има првенство... Што сам ово рекао? Неко ми је једном испричао да је тако регулисан кружни ток на топчидерској звезди...

#12 vladimir

vladimir
  • Alfista
  • 45 posts
  • Alfa model:156 2.4JTD

Posted 18 June 2012 - 07:30 PM

NEKOLIKO JEDNOSTAVNIH I JASNIH PRAVILA :
1. Prilikom ulasku u k.tok ne daje se nikakav signal. Namera je jasna.
2. Izlazak iz k.toka se najavljuje desnim žmigavcem.
3. Vozila u k.toku su u prednosti u odnosu na ona koja ulaze u k.tok.
4. Ako postoje dve ili više traka u k.toku vozila u desnoj traci su u prednosti.
KO JE PISMEN-JASNO MU JE SVE.

ovo je napisao pametan čovek u komentarima na 021.rs!

i da rešimo ovo jednom za svagda, u zakonu nigde ne piše niti ti neko brani da voziš koliko hoćeš spoljnih krugova, e sada da li je to izvodljivo u ns verovatno, ali u parizu, sankt peterburgu itd. teško!
spoljni krug ima uvek prvenstvo prolaza u odnosu na unutrašnji.

Edited by vladimir, 18 June 2012 - 07:39 PM.

#13 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts

Posted 18 June 2012 - 07:58 PM

pa da,al ja sam rekao kako je pravilno proći kroz kružni tok,kad imate više od 1 trake u kt.a to što rale i ostali vole da voze u krug spoljnim to je njihovo mišljenje.a mišljenja se razlikuju.

-meni je najgluplje pravilo u ZBS ono kad nisi se prilagodio uslovima puta.tu te država odma skida s k..... a ti se posle j... pa vidi kako i de ćeš naplatiti štetu.

#14 Dewillex

Dewillex
  • Alfista
  • 729 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147 Selespeed

Posted 18 June 2012 - 08:08 PM

Stavka 3 ima ispravku. Osim ako kruzni tok nije regulisan saobracajnim znacima. Mislim na obrnuti trougao i stop. Onda ide pravilo desne strane kao i na svakoj drugoj raskrsnici. Govorimo o saobracajnim propisima u Srbiji.

#15 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 7,820 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 18 June 2012 - 08:36 PM

Da, slazem se sa tim. Vozilo koje se nalazi u kruznom toku ima prednost sem u slucaju da nije saobracajnim znakom drugacije naznaceno!

#16 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts

Posted 18 June 2012 - 08:48 PM

ljudi u kružnom toku nema znkova,samo ispred kružnog toka.ili trougao ili stop.u svakom slučaju bez i sa znakovima vozilo koje ti dolazi s leve strane u kružnom toku ima prednost u odnosu na tebe,koji čekaš da se uključiš.(sem onih koji idu u smeru kazaljke na satu ima i takvih u ns)

prava tema za nas tvrdoglave hehehehee

#17 Nesko TS

Nesko TS
  • Administrator
  • 23,074 posts
  • Alfa model:Ex 145 1.4TS `98; Ex 147 1.6TS 105KS 2001, Now 156 1.9JTD

Posted 18 June 2012 - 08:59 PM

u nisu ispred svakog kruznog toka (vecina je sa 2 trake)stoji horizontalna signalizacija da se leva traka koristi za skretanje u levo i polukruzno a desna za pravo i desno... samim tim je meni logicno da ako hoces da se vrtis na kruznom koristi levu traku...

#18 Dewillex

Dewillex
  • Alfista
  • 729 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147 Selespeed

Posted 18 June 2012 - 09:01 PM

U kruznom bez znakova vazi pravilo desne strane.

Evo jedan super kruzni u kom je sve precizno i jasno. Steta sto ih ne prave kod nas.

Posted Image

#19 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts

Posted 18 June 2012 - 09:55 PM

da ih prave rale ne bi mogao da se voza spoljnim krugom heheheheee

#20 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts

Posted 18 June 2012 - 10:01 PM

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub