Jump to content

Photo

Zamena sijalica (pozadinskog osvetljenja) na dashboard-u (komandnoj tabli) 145 1999.god

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:Alfa Romeo 145 1.4 TS 103KS '99

Posted 07 December 2009 - 11:45 PM

Evo i ovo stigoh da odradim veoma komplikovana stvar koju sam morao na svoju ruku posto nisam nasao manual kako se skida ovaj novi tip dashboarda na 145ici 1999.god. Inace pregogerele su 2 male sijalice koje daju pozadinsko osvetljenje komandnoj tabli prekidacima za ujljucivanje ventilatora i podesavanje grejanja i duvanja. Zamanjena je sijalica koja osvetljava pepeljaru sa zelenom gumenom termo izolacijom i zamenjena je sijalica na satu koja uvek svetli i daje pozadinsko osvetljenje displeju na satu koja je bila najkomplikovanija za zamenu i zbog koje sam najvise sve ovo radio.

Posted Image
Ovako izgleda sve kada se skine maska komandne table. Prvo skinuti mali tapacir desno pored volana koji se drzi na jednu metalnu zabicu u gornjem desnom uglu, dve ubodne plasticne zabice u donjem delu i jos jednu ubodnu malo vecu plasticnu zabicu u gornjem levom uglu. Zatim se skine tapacir desno od maske ispred suvozaca.

Posted Image
Izgled novog modela maske kod 145ice iz 1999.god.

Posted Image
Izgled maske sa unutrasnje strane.

Posted Image
Gornji deo maske sa unutrasnje strane na koji se srafe dva srafa na dve metalne zabice, vide se otvori odmah ispod ovog usisnika za vazduh.

Posted Image
Donji deo maske na kome se nalaze 3 otvora levi je za kontrolu duvanja, srednji za podesavanje brzine ventilatora i desni je za podesavanje jacine hladjenja i grenjanja. Levo i desno od ova tri (bela) okrugla otvora se nalaze dva drzaca s tim sto se kod mene na slici vidi samo desni, posto je ocigledno prethodni vlasnik pokusao da skine masku pa kada je video da je sve zivo polomio posto nije znao kako se skida odustao je. Do ova dva srafa se dolazi skidanjem malog tapacira desno pored volana i skidanjem velikog tapacira ispred suvozaca. Takodje se u centru ovog najmanjeg belog kruga vidi jedan ctvrtast otvor, tu je pretpostavljam isao drzac za sraf koji je iskidan i nema ga tako da nisam ni mogao da ga zalijem i zalepim. Ovaj levi drzac sam uspeo da zalepim Loctite-om i zalijem plastikom pomocu lemelice.
Ispod ova tri otvora se nalazi konektori za paljenje klime i ukljucavanje recilkulacije vazduha u kabini. Ispod svega ovoga u praznom delu gde se vide 3 pravougaona otvora dolazi modula za sat, sva 4 zmigavca, taster za paljenje maglejki i senzori zatvaranja vrata. Ispod tog praznog dela u koji se ubacuje ovaj komandni modul vide se dve metalne zabice na koje se srafi pepeljara (to mi je bilo zajebano da provalim, i uostalom to je i glavna caka sto prvo treba skinuti i izvuci pepeljaru pa onda se dolazi do dva najdonja srafa koja drze masku i koji se vide tek kada se izvuce pepeljara). Pru dnu skroz se vide otvori za ta dva srafa koja se odsrafe kada se skine pepeljara.

Svi ovi otvori za pritezanje srafova su bili pomalo naprsli a neki i plomljeni. Uspeo sam da ih ojacam i prilepim, jer ocigledno prethodni vlasnike je pokusavao sve na silu da skine, a meni je isto trebalo mozda sat da skontam kako se skida da treba prvo pepeljara da se izvuce pa onda sve ostalo lagano.

Posted Image
Izgled maske sa prednje strane bez modula, na kome se lepo vide metalne zabice na koje se srafi pepeljara i dva kruzna otvora sa stezanje maske u donjem delu.

Posted Image
Konektori za klimu i konektori za modul.

Posted Image
Modul rasturen u potpunosti kako bih dosao do sijalice za osvetljenje sata.

Posted Image
U narandzastom podnozju koje je kao kuciste se nalazi sijalica sa osvetljenje sata.

Posted Image
Izgled narandzastog kucista sa zadnje strane na ploci. Veoma vazna caka sa ovim narandastim kucistem je sto se ono zaokretanjem skida sa ploce nije direktno na njoj zalemljeno nego je mobilno. Kada se skine sa ploce onda postoji jos jedna caka a to je da nikako ne posavate silom da izvucete sijalicu iz naradzastog kucista jer u tome nikako necete uspeti posto je ona zalemljena za dva metalna pina koji se nalaze sa strane kucista. Ta dva metalna pina su takodje mobilna i izvlace se iz naradzastog kucista to su vise kao neki kontakt pipci na koje se lemi sijalica i zajedno se vraca sa tim metalnim pipcima nazad u kuciste pa kuciste nazad na plocu se postavlja zakretanjem.

Kupljene 3 ubodne sijalice marke BOSCH 1.2W 12V po ceni od 60 din komad, i jedna NARVINA posto nije imalo vise BOSCH koja kosta 25 din komad.

Nadam se da ce ovo nekom biti od pomoci prilikom zamene ovih pozadinskih ubodnih sijalica sa kojima sam ja imao problema. Ako neko ima pitanja slobodno neka pita, tu sam da pomazem.

#2 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 07 December 2009 - 11:52 PM

Svaka čast na uspešno obavljenom poslu.

Edited by magic33, 08 December 2009 - 12:01 AM.

#3 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 07 December 2009 - 11:55 PM

Bilo je potrebno dosta truda i rada jer ima puno zajebancija koje sam nasledio od prethodnog vlasnika, u smislu polomljeni drzaci i drzaci za metalne zabice koje sam morao da ucvrscujem. Nisam napravio slike kako to sve izgleda sredjeno jer sam toga dana zaista zurio kada sam sredjivao.

#4 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:33 1,7 ie,156 1.8 TS,147 JTD

Posted 08 December 2009 - 12:10 AM

Menjao sam i ja te sijalice,mnogo je prosto. Nisi morao da skidas sve te delove da bi doso do sijalica

Edited by Nesa, 08 December 2009 - 02:07 PM.

#5 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 08 December 2009 - 12:26 AM

Ne znam kako je kod tebe ali je kod mene bilo potrebno skidati sve jer je nemoguce doci do sijalica sto se vidi i sa slika gde se tacno one nalaze. Da bi zamenio sijalicu na satu prosto je nemoguce to odraditi, a da se ne rasturi sve.

Ne znam kako si ti uspeo da ih zamenis, ali svaka cast na zameni bez skidanja. Mogao bi da to slikovito i pokazes.

Zaboravio sam da se prekidaci koji sluze za zakretanje skidaju prostim izvlacenjem, slobodno malo jacim cupanjem rukama, preprucujem da zapamtite u kojoj se poziciji nalaze za svaki slucaj ali i ne mora posto postoje tacno vidljivi zljebovi tako da je prosto nemoguce vratiti ih u pogresnom polozaju.

Jedan od ova tri (skroz levi) nisam uspeo da iscupam rukama vec sam morao da pravim neku vrstu pomocnog alata sa dve savijene zice pomocu kojih bi ga ravnomerno nategao i povukao da izadje.

#6 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 08 December 2009 - 12:28 AM

Ono sto je mene zacudilo je da je i Milan to odradio znajuci za onu Nesinu pricu o air begovima koje sada ne moze da deaktivira. Ne vidim slike, u svakom slucaju sve pohvale LanMi! ;)

#7 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,103 posts
  • Alfa model:Giulietta 1.4 Tb, ex 147 1.9 JTD

Posted 08 December 2009 - 12:29 AM

A ko ne zna sve to moze i kod Vojkana, da se ne muci. Sreca da su 4 sijalice samo 205 dinara.

#8 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts

Posted 08 December 2009 - 12:30 AM

Skidao sam to,znam da moze da se pridje sijalicama.

#9 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 08 December 2009 - 12:31 AM

A mogo je i da kupi novu Alfu u kojoj sve sijalice rade.Al nije u tome stvar.Zadovoljstvo nakon odrađenog posla na Alfici-NEPROCENJIVO

#10 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,103 posts

Posted 08 December 2009 - 12:34 AM

A osecaj posranosti kad nesto zajebes... takodje neprocenjivo!

#11 Nesko TS

Nesko TS
  • Administrator
  • 23,075 posts
  • Alfa model:Ex 145 1.4TS `98; Ex 147 1.6TS 105KS 2001, Now 156 1.9JTD

Posted 08 December 2009 - 12:35 AM

:neam: :xaxa: :xaxa: :xaxa: :xaxa: :xaxa: :xaxa: loodi ste...

#12 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 08 December 2009 - 12:35 AM

Dobro zaboravio sam da je tvoja 145 spejs satl i da se razlikuje od drugih modela.

A samo da znas kako sam se ja osecao kada sam prvi put nesto radio na svojoj! Pa za zamenu pozicije mi trebalo po sat vremena!

#13 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 08 December 2009 - 12:36 AM

Dobro zaboravio sam da je tvoja 145 spejs satl i da se razlikuje od drugih modela.
Skidao sam to,znam da moze da se pridje sijalicama.

Bas bih voleo da vidim tvoj nacin izvodjenja radova na tvojoj 146 bez ikakvog skidanja.

#14 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts

Posted 08 December 2009 - 12:42 AM

Ma to nije nista tesko da se odradi,ja sam cak i snimao dok snimio celu operaciju.
Kazem amo da nje morao sve da vadi napolje,vec samo da odsrafi ,povuce i zameni sijalice. Nema potrebe za skidanjem,samo se gubi vreme.
Gocy komp ima veze samo sa instrument tablom.

Seti se da sam ti ja rekao kako se to radi i da ti jos nisi znao da to treba da svetli dok nisi seo u moja kola. Ako mi ne verujes da moze da se odradi mozemo da se kladimo u po kola. :neam:

Edited by LanMi, 08 December 2009 - 02:27 PM.

#15 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts

Posted 08 December 2009 - 12:43 AM

Znam ja to, nego kazem da mi je obicna zamena pozicije na 166 prvi put trajala oko 45 minuta i bio sam odusevljen kako sam se namucio a nisam otisao kod ikog da mi radi. Sada traje oko 5 - 10, zavisi na kojoj je strani jer je nepristupacno.

Jos sto kaze Nino, tek kad ispadne neka preyebotina...

#16 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,103 posts

Posted 08 December 2009 - 12:44 AM

A samo da znas kako sam se ja osecao kada sam prvi put nesto radio na svojoj! Pa za zamenu pozicije mi trebalo po sat vremena!

E i ja se osecao lepo kad sam zamenio metlice brisaca (kao sto rekoh to jedino znam). Ali se obrukah pred bratom kad sam pola sata pokusavao da zamenim H7, a nisam imao pojma gde se i kako skida... skinuo sam pogresan sraf. A onda rekoh ma nek ide sve dodjavola, vozicu sa dugim svetlima.... I tako jedno tri sata, do zore, psovali me , ukljucivali duga...

#17 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 08 December 2009 - 12:52 AM

Ma to nije nista tesko da se odradi,ja sam cak i snimao dok snimio celu operaciju.
Kazem amo da nje morao sve da vadi napolje,vec samo da odsrafi ,povuce i zameni sijalice. Nema potrebe za skidanjem,samo se gubi vreme.

Na taj nacin mozes da zamenis samo dve gornje sijalice, ali opet moras da skines tapacir desno od volana i ispred suvozaca, a postoji velika mogucnost da natezanjem polomis donje drzace. Ne znam kako je kod tebe maska odradjena posto je moja izjedna. Postoje kod starije modele maske iz dva dela i kod njih je mnogo lakse.

Sijalicu za osvetljenje sata jedino mozes da zmenis otvranjem modula a da bi njega skinuo moras sve da skines.

#18 Uros147

Uros147
  • Alfista
  • 42 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147

Posted 22 November 2010 - 12:57 PM

Meni crkla sijalicica na na onom krugu za klimu ali model 147 pa me zanima jel zna neko postupak kako da zamenim da ne idem kod majstora bzvz . . . Pretpostavljam da moram da skinem celu tu tablu da bih dosao do sijalice ili ima neka fora,varijanta laksa i brza ??? :cheers:

#19 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,119 posts
  • Pol:Female

Posted 22 November 2010 - 07:08 PM

ma ne moraš da skidaš,jel to ona na centralnoj konzoli.Imam ja manual pa ću ti poslati

#20 Uros147

Uros147
  • Alfista
  • 42 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147

Posted 22 November 2010 - 07:51 PM

To Mimmy :drinks: da,da gde su ona 3 kruga nije digitalna klima pa jedan ne radi to jest ne svetli . . . Ae posalji to pa da se malo poigram :cheers:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub