Jump to content

Photo

Novi Zakon o bezbednosti u saobracaju

• Please log in to reply
222 replies to this topic

#1 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 22 November 2009 - 05:58 PM

Ogroman broj vozača ipak nema čemu da se raduje.

Zakon će biti strog i predviđa veće novčane i duže zatvorske kazne. Previđeno je privremeno oduzimanje vozila, privremeno i trajno oduzimanje dozvole... Biće uvedeni „nebezbedni poeni“, pa će onaj ko, na primer, sakupi 18 takvih poena gubiti dozvolu na šest meseci.Vozač kome je tri puta poništena dozvola izgubiće pravo na upravljanje motornim vozilom.
Vozači će se, prema broju „osvojenih“ poena u toku dve godine, svrstavati u jednu od pet grupa - dobar, nesavestan, rizičan, loš i vozač nepodoban za upravljanje motornim vozilom.
Novopečeni vozači će dobijati prvu probnu vozačku dozvolu i ako su mlađi od 18 godina, i to na dve godine, i za to vreme neće smeti da sedaju sami za volan, već će sa sobom morati da povezu nekog ko vozi bar pet godina.

Svetlo će morati da se pali i danju, a vožnja kroz naseljena mesta biće ograničena na 50 kilometara na čas. Izdavaće se i oduzimati licence za auto-škole i instruktore vožnje.
Očekivanja od novog zakona su velika. Pomoćnik ministra za infrastrukturu Dragan Jovanović garantuje da će se broj saobraćajnih udesa „drastično smanjiti“, kao i broj nastradalih.
Nacrt je usaglašen sa zakonima razvijenih evropskih država i na njemu su četiri godine radili Ministarstvo za infrastrukturu, MUP, AMSS, auto-škole, Saobraćajni fakultet, taksisti i drugi stručnjaci - kaže Jovanović.
Prema njegovim rečima, primena novog zakona će od dana usvajanja biti odložena za 180 dana, što znači da će u praksi zaživeti do kraja godine.

Kazne drastično povećane

- Saobraćajni prekršaj 8.000-32.000 dinara, ili 15-30 dana zatvora. Šest negativnih poena
- Saobraćajni prekršaj sa izazivanjem opasnosti 12.000-48.000 dinara, ili najmanje 30 dana zatvora. Sedam negativnih poena
- Saobraćajni prekršaj sa izazvanim udesom 16.000-50.000 dinara, ili najmanje 45 dana zatvora. Osam negativnih poena.
- Prekršaj tokom nasilničke vožnje Zatvor 45-60 dana i 18 negativnih poena
- Nezgoda tokom nasilničke vožnje Zatvor 60 dana i 18 negativnih poena
- Kazne za prekršaje koji ugrožavaju bezbednost dece su najmanje dvostruka minimalna kazna i 12 meseci zabrane upravljanja vozilom

Za nasilničku vožnju sedam „nebezbednih“ poena

- 1 poen
Nepropisno parkiranje, nekorišćenje žmigavca, kretanje žutom trakom, nepoštovanje prvenstva prolaza...

- 2 poena
Nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, naglo smanjivanje brzine bez osnovanog razloga

- 3 poena
- Nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece iz koga izlaze, ili u koje ulaze deca

- 4 poena

- Neprilagođena brzina, nebezbedno preticanje, neprekidna vožnja trakom za preticanje, nepropisno zaustavljanje na autoputu

- 5 poena

- Upotreba mobilnog telefona u toku vožnje, neispravni pneumatici, kočnice i uređaji za upravljanje

- 6 poena

- Prolazak kroz crveno svetlo

- 7 poena

- Nasilnička vožnja (prekoračenje brzine za 100%, ubacivanje ispred vozila na semaforu, izazivanje opasnosti neodgovarajuće učvršćenim ili vangabaritnim teretom, vožnja pod uticajem narkotika ili alkohola

Noviteti u zakonu o bezbednosti saobraćaja

- Probni period od jedne do dve godine i ograničenja brzine za nove vozače
- Privremeno oduzimanje vozila
- Detaljnija kategorizacija vozačkih dozvola, zavisno od vrste vozila - A1, A2, A, B, BE, B1, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E...
- Sertifikati za auto-škole, odnosno, instruktore
- Kazneni seminari i novo polaganje
- „Zona 30“ - uvođenje ograničenja brzine na 30 kilometara na sat u određenim ulicama
- Stalno upaljena oborena svetla
- Dve godine zatvora za vožnju bez dozvole
- Do tri godine zatvora za vožnju pod dejstvom alkohola i za odbijanje alko-testa
- Brzina kretanja oko škola ograničena na 30km/h
- Svaki vozač će u autu morati da ima svetlosni prsluk
- Smanjena dozvoljena količina alkohola sa 0,5 na 0,3 promila

#2 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 145 1.4 TS 103KS '99

Posted 22 November 2009 - 06:20 PM

Bilo je vreme da se nesto preduzme, samo jos da se iskoreni mito i korupcija u policiji kako bi svi bili ravnopravni po ovom zakonu.

Sada svi da predjemo da vozimo bicikle kao u Danskoj, bice cistiji vazduh a i mi cemo biti zdraviji, pa da osnujemo biciklisticki klub. Jos samo da ima Alfa Romeo marka bicikala?

#3 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 22 November 2009 - 06:30 PM

Posted Image

#4 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 22 November 2009 - 07:42 PM

Jos samo da ima Alfa Romeo marka bicikala?

Jok, ti ćeš! ;) Možeš da biraš:
-Competizione, Cross, ili Stradale... E moj zemljače, sa ovim napravama bi niz Debelo Brdo razvio takvu brzinu, da bi murija u Merošini morala da postavlja mrežu da te ulovi, a niz Mramorsko brdo bi moralo da se koči padobranom, da ne bi bilo buć u Moravu! :)

Attached File  96_1.jpg   80.78KB   32 downloads
Attached File  96_2.jpg   86.91KB   28 downloads
Attached File  96_3.jpg   92.2KB   28 downloads

Zakon je rigorozan, a u nekim delovima nepravedan! O.K.... neću voziti levom trakom koja zaista služi za preticanje, ali... onda lepo radnike na ulice, PA NEKA ZAKRPE RUPE U DESNOJ!!!
Viže mesta u gradu je takvo da je leva jednostavno prihvatljivija! Dobar deo puta Banja - Niš, deo koji počinje ispred Vojne bolnice, pa sve do trošarine... itd...
A mogu da zamislim oduševljenje policajaca sa ovakvim kaznama... biće im pravo zadovoljstvo da te zausatave i unesreće...

#5 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:33 1,7 ie,156 1.8 TS,147 JTD

Posted 22 November 2009 - 07:48 PM

Momci cuo sam iz pouzdanih izvora da se od sutra sprema velika akcija saobracajne policije u Nisu.
Dolaze saobracajci iz Vranja i bice velika kontrola u gradu. Receno mi je da ce uglavnom slati vozila na vanredni tehnicki pregled. Pazite se.

#6 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 22 November 2009 - 07:48 PM

. Jos samo da ima Alfa Romeo marka bicikala?

Ima,ima...Odi na oficijelni sajt AR,videćeš.Al koštaju skoro kao automobili

#7 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,119 posts
  • Pol:Female

Posted 22 November 2009 - 07:51 PM

[quote name='idekius' date='Nov 22 2009, 07:42 PM' post='3489']
Jok, ti ćeš! :) Možeš da biraš:
-Competizione, Cross, ili Stradale... E moj zemljače, sa ovim napravama bi niz Debelo Brdo razvio takvu brzinu, da bi murija u Merošini morala da postavlja mrežu da te ulovi, a niz Mramorsko brdo bi moralo da se koči padobranom, da ne bi bilo buć u Moravu! B)

:) ;) :xaxa: :xaxa: :xaxa: :xaxa:
i veceras je za moje dobro raspolozenje i osmeh zaduzen Ideikus!!!!!!!

#8 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts

Posted 22 November 2009 - 08:01 PM

Pa kad su naši krajevi brdoviti, a AR bicikle brze... pa lako može da se desi da bude:
-Aman čoveče, ko te tako nagrdi?
-Ma niko... stradao sam u jednoj krivini niz Debelo Brdo sa Stradale... :)

#9 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,119 posts

Posted 22 November 2009 - 08:05 PM

A zamisli razapete mreze po gradu......novi znak mreza za bicikliste na putu!

#10 thedoctor

thedoctor

thedoctor

• Administrator
  • 1,612 posts
  • Alfa model:156 Giugiaro

Posted 23 November 2009 - 12:56 AM

A sta po novom zakonu bi trebali sve da imamo u vozilu??

Cuo sam za prsluke, protiv-pozarne aparate, pakete prve pomoci.... Koje pakete prve pomoci?? jer neki ne ispunjavaju zahteve propisane zakonom???

#11 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 23 November 2009 - 04:36 PM

Evo celog zakona pa ko želi i ima vremena neka pročita. Ima tu sve što vam treba. Ovaj izvor je iz narodne skupštine tako da je u potpunosti verodostojan.

Attached File  Zakon_o_bezbednosti_saobracaja_na_putevima.pdf   939.69KB   16 downloads

Deki jos samo kada bi mi dao link gde ima ovakav byce da se kupi, da narucim, pa kada stigne da ga testiram. Dacu svima probnu vožnju. Mogao bi da otvoriš temu o ovome ako imaš materijala meni deluje zanimljivo.

Fino si me nasmejao gore, zaista kralj si. :xaxa:

Ova stradale je zaista odlična i sviđa mi se.

#12 Mimmy

Mimmy
  • Moderator
  • 4,119 posts

Posted 23 November 2009 - 04:39 PM

Nije problem u zakonu,ni prethodni nije bio los,problem je sto ce i dalje biti onih koji ce divljati i leciti svoje komplekse,naravno nekaznjeno...

#13 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 23 November 2009 - 04:49 PM

Ja se samo nadam da će se i to iskoreniti i da ćemo svi valjda biti ravnopravni pred novim zakonom, a ne da bude mućki i nameštaljki. Treba uvesti samo pojačanu kontrolu saobraćajne policije što je i najvaljeno od našeg ministra policije koji je zaista za svaku pohvalo ono što čovek radi.

Nego da ne odemo u off, od ovakvog zakona trebalo bi biti samo bolje, ali videćemo. Vreme će pokazati.

#14 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,100 posts
  • Alfa model:Giulietta 1.4 Tb, ex 147 1.9 JTD

Posted 23 November 2009 - 04:57 PM

A problem su i sabani u golfovima 2 i kadetima. Kad vidim kako voze smrkne mi se pred ocima. Ali kad im vidim facu sve mi je jasno. Na neki nacin ih razumem. I saosecam sa njima. Nije lako takvo breme nositi citav zivot.

Nego, ne znam da li je predvidjeno da se periodicno proverava gradivo onih koji vec imaju dozvolu? Za neke se stvarno pitam dal poznaju osnovna pravila, a kamoli da znaju sve ono sto predvidja obuka po novom zakonu. Cak ne bi skodilo ni da svi prodjemo kroz taj kurs kako bismo jos nesto naucili. Eto, predavanja po novom za sve koji imaju dozvolu, a zatim na svakih 5 godina provera znanja sa mogucnoscu oduzimanja dozvole.

S druge strane, mnogo je zajeban i rigorozan ovaj novi zakon. Zamisli da moras u zatvor na godinu dana ili da si bez dozvole isto toliko. Sta s onima koji se bave nekim poslom i trpe ogromne gubitke zbog toga?

Ja se samo nadam da će se i to iskoreniti i da ćemo svi valjda biti ravnopravni pred novim zakonom, a ne da bude mućki i nameštaljki. Treba uvesti samo pojačanu kontrolu saobraćajne policije što je i najvaljeno od našeg ministra policije koji je zaista za svaku pohvalo ono što čovek radi.

Ma s obzirom na to koga su sve naprimali u policiju, uopste nisam optimista. Ko nije imao skolu ili posao, koga nisu hteli nigde - znalo se: 6 meseci Kamenica pa u policiju. A i ministar nam je cvecka, dugo ga znamo.

Edited by Nino147, 23 November 2009 - 05:00 PM.

#15 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 23 November 2009 - 05:04 PM

Pa i treba da trpis gubitke kada ugrozavas neciji zivot nesvesno svojim ponasanjem i greskama.

Problem je sa stanjem svesti cele naše nacije i jedino rešenje da se ona dovede u dobro stanje koje je spremno za ulazak u EU, možda ovakav zakon.

Ali opet ja ću se pridržavati svega po zakonu, i podržavam ovaj zakon, ali opet ako se ne reši glavni problem a to je mito i korupcija uvek će onaj slabiji biti oštećen, što nije pravedno. Nadam se da će morati i to da se uskoro reguliše kroz reformu sudstva jer je i to jedan od preduslova za EU.

#16 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,100 posts
  • Alfa model:Giulietta 1.4 Tb, ex 147 1.9 JTD

Posted 23 November 2009 - 05:09 PM

Znaci ako se ubacim ispred nekog na semaforu i stanem na pesacki prelaz, cime cinim prekrsaj idem u zatvor 45-60 dana?
Bolesno!

#17 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts

Posted 23 November 2009 - 05:12 PM

Pa ides u zatvor ako ne platis novcanu kaznu. Nece to toliko biti rigorozno kao sto pise. Nego sve se radi o novcu moras da platis ako ne ides u cuzu. Logicno kao i svuda. Mozda na kraju i dobijes nesto uslovno od tezine prekrsaja, ali onako kako pise je zaista bolesno i preterano.

#18 siki

siki
  • Alfista
  • 1,583 posts

Posted 23 November 2009 - 05:14 PM

Bogami moguće je da onda Siki okači vozačku o klin-ja samo kršim jedan zakon-činim prekršaj-prebrza vožnja-ne poštujem ograničenje brzine. :xaxa:
Čekaju me 2 kazne za platiti u Kruševcu :xaxa: ,a sad kad sam iša u Dalmaciju nadrapao od BH policije ispred Bugojna(pravac mala nizbrdica-ulaz u grad-ima znak za ograničenje brzine al kasno na kočnicu oni već istrčali na put sa palicom STOP amo-tamo i ode 50evra.
U povratku išao preko Bihaća-B.Krupe-B,Novi-Novska-autoput i u nekom malom mestu na ulazu iz Hr u Bh opet kontrola-sve opet isto 50evra
puče ja za 100 evra-poludio sam al bar nisam išs kod sudija za prekršaje u <bh kao neki.Dao im pare(plavcima)i gotovo-ajd zdravo. :D :D :xaxa:
Crno mi se piše.

#19 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts

Posted 23 November 2009 - 05:22 PM

Siki, ja ozbiljno razmišljam o tome da na mesec-dva malo smanjim aktivnosti kolima (koliko je moguće), dok pandure malo ne prodje volja za bolesnim iživljavanjem sa tim novim zakonom...

#20 siki

siki
  • Alfista
  • 1,583 posts

Posted 23 November 2009 - 05:26 PM

ja sam danas išao po terenu službenim vozilom(Pežo 206 1,4)pa sam na radiju čuo o pojačanoj kontroli saobraćaja-bilo dosta patrola,al meni baš nije prijala vožnja-sve sam prosto milio po putu pa je prošlo bez crvenih kartona i kazni,al kad ih vidim sve se naježim i padnem u apatiju-unište mi dan :xaxa:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub