Jump to content

Photo

Navigacija

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Pol:Male
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 07 June 2011 - 12:39 PM

Kako se blizi vreme odmora a vecina krece put inostranstva (u koje ne racunam Crnu Goru) svojim automobilom) uvek se postavlja pitanje kako pronaci pravi put. Pojedini ne mogu ni u svom rodnom gradu da se ponekad snadju a kamo li u nekom drugom ili daljem putu.
Zbog toga je moj predlog otvaranje ovakve teme gde ce svako upisati neko svoje iskustvo kako i gde skida mape za mob. telefon ili navigaciju koju koristi. Koja od njih je pouzdana, koja nije, koje je potrebno platiti i tako to ...

#2 thedoctor

thedoctor

thedoctor

• Administrator
  • 1,613 posts
  • Alfa model:156 Giugiaro

Posted 07 June 2011 - 02:59 PM

Samo molim bez linkova za mape... Jer to ipak spada u pirateriju...

Ja koristim iGO 8 verziju za telefon [HTC HD2]... I vrlo sam zadovoljan, kako mapama tako i samim softwareom i navigacijom, isprobao sam ga u dosta zemalja i uglavnom je sve bilo savrseno.

Postoji upozorenje o ogranicenju brzine, blizini speed kamera i asistencija pri pronalazenju puta, moze se birati vrsta puta [autoput ili obican] kao i nacin za kalkulaciju rute [najkraca, najekonomicnija, najbrza], biranje prevoznog sredstva [autobus, bicikl, pesak, automobil]. Odlicna stvar je i postojanje Point of interest [tacke zanimljivosti], aerodromi, parkinzi, raznoracni objekti, restorani, hoteli kao i brojevi telefona svih tih objekata...

Software pazi i na ogranicenja i pravila u saobracaju, pa recimo ako ste odabrali za prevozno sredstvo autobus necete moci da prodjete svuda kao kolima, zbog pojedinih ogranicenja u visini... [ovo sam licno testorao po Kopenhagenu, kada je vozac krenuo u pogresnom smeru, jer njegova navigacija nije imala opciju izbora prevoznog sredstva].

Mape su vrlo pouzdane i detaljne. Jedinih problema sam imao na Zakintosu, kada sam ukucao da me vrati najkracom mogucom rutom, gde je krenuo da pokazuje na svakve precice, i kozije staze biggrin.gif a gde nije moguce bezbedno proci smile.gif

Software ima prevedene glasove na srpski pa mi se Mr. Timotije cesto obraca ozbiljnim tonom i govori "Prebrza voznja", dok ne iskljucim tu opciju xaxa.gif

Obavestenja se izdaju blagovremeno i precizno tako da tesko da mozete da pogresite skretanje i put, ako se to ipak dogodi, desava se rekalkulacija rute ukoliko je moguce bez vracanja, ukoliko nije nalazi najpovoljniji put za okretanje.

3D zgrade su takodje ubacene tako da mozete i da vidite na ekranu ono sto cete ubrzo videti ispred sebe... Info na ekranu je modularan, pa mozete postaviti sve sto vam treba, trenutnu brzinu, vreme putovanja, vreme dolaska na destinaciju, razdaljinu do sledeceg skretanja, trenutno vreme...

Na telefonu postoji opcija downloada pozicije satelita tako da mnogo brze odradjuje pozicioniranje [za to su potrebna 3 i vise satelita].

Sve u svemu ja sa vrlo zadovoljan iGO-om, nisam probao neke druge pa ne mogu da govorim o njima, jer ovo ima sve sto mi treba i radi savrseno. Jedini problem konkretno kod mene je baterija tj autonomija, ukoliko su navigacija i ekran upaljeni vreme trajanja baterije se dosta skracuje, tako da ako se vozite u svom autu na dalji put razmislite o punjacu za kola, ako posedujete neki smartphone...

Toliko od mene, ako ima pitanja > pucajte smile.gif

#3 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 07 June 2011 - 06:55 PM

Ja takodje koristim vec par godina Igo8 u "pravoj" navigaciji za kola. Uredjaj je Xdrive. Da ne ponavljam koje opcije ima, Doc je vec lepo objasnio.
Prezadovoljan sam, krenem na put i ne razmisljam mnogo, odvede me na zeljeno mesto bez problema.
Prezidente ju je testirao kad je isao za Milano, kaze da ga je super sluzila.
sa drugim uredjajima nisam imao iskustva, ali cuo sam od dosta njih da hvale garmin uredjaje i mape. Oni su skuplji, a da li opravdavaju vecu cenu stvarno ne mogu da kazem.

#4 Danpil

Danpil
  • Alfista
  • 279 posts
  • Alfa model:147 1,9jtd

Posted 07 June 2011 - 09:15 PM

Ja na primer vec neko vreme koristim Garmin mobile XT 5.00.50s60.9 ima i novije verzije ali sam ovu iz 2008-e uspesno krekovao biggrin.gif Inace ovo je java program ali za Simbijan mobilne. Veoma sam zadovoljan ima dosta dzidzabidza da sad ne nabrajam. Posto mi je mali ekran na mobu, mnogo mi znaci sto ima glasovno navodjenje cak i na srpskom. Sve moze da se menja i podesava. Mape svih zemalja mogu da se skinu bez problema na netu i da se ubace. Cini mi se da su mape celog sveta negde oko dva gigabajta...Ako nekome treba imam instalaciju sa sve objasnjenjem kako da se sredi da radi biggrin.gif Cini mi se da je dosta slicna onoj pravoj...

#5 yuhica

yuhica
  • Alfista
  • 873 posts
  • Alfa model:Alfa romeo 147 1.6 TS 105 CV 2003 5P

Posted 07 June 2011 - 11:12 PM

Ja koristim igo mobile for htc,i veoma sam zadovoljan,plus sa dosta instaliranih mapa srbije i zemalja u okruzenju.Trenutno sam u fazi testiranja osvezene mape za srbiju.

#6 Dewillex

Dewillex
  • Alfista
  • 729 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147 Selespeed

Posted 08 June 2011 - 07:21 AM

Koristim Garmin mobile XT 5. Radi super na Nokia C7. Trenutno imam ubačene mape cele bivše juge i grčke.

#7 Boki

Boki
  • Alfista
  • 247 posts
  • Interesovanja:Tehnika uopšte, kompjuteri, automobili, F1; plivanje, ronjenje; knjige...
  • Alfa model:156 2.0 JTS SW Distinctive 2k3, ex. 33 Imola '93

Posted 08 June 2011 - 12:40 PM

Navigacija je dobra onoliko koliko su dobre MAPE. Tačka.
Za naš deo sveta najbolje su Igo bazirane mape: Teleatlas, Navteq, lokalni provajderi...nebitno. Samim tim biraš i uređaj koji ih koristi. Funkcija im je ista, a prateće džidža-bidže, tipa radio, TV, BlueTooth, ovo-ono...lepo zvuče ali ih u praxi (skoro) nikada nećeš upotrebiti.
Igo softver obuhvata: klasičan Igo 8, Amigo, Primo...razlike su više kozmetičke nego funkcijske. Mape su iste, ofkors.
Razlikuju se verzije za standalone uređaje, tj prave navigacije, i za mobilne telefone. mape su opet - iste smile.gif Dobro, ima još mnogo podverzija uređaja i softvera, velikoj većini ovo je dovoljno.
Što se tiče samih GPS uređaja, birajte shodno nekom svom poimanju šta Vam treba: 4.3" ekran (dovoljno za normalan auto), 5" i veće za kombiće, buseve i one koji lošije vide ili jednostavno hoće veće biggrin.gif
Beker, Pioneer, LG su vrlo kvalitetni, ali više se plaća ime. Na totalno drugoj strani su 2-3 sorte NoName kineza, rade...ali...Čisto za info, pošto sam vrlo dobro upoznat u kompletnu tematiku, dosta zastupljen Bluberi je samo malko bolji od njih. Garmin jeste ime i pojam, ali... prvo sigurno NE vredi novac koji se plaća za njega. Drugo, mape za naš deo sveta su dosta slabije (za zapad je extra pokrivenost), a i sam hardver uređaja je dosta slabiji od konkurencije. To nadoknađuju namenskim softverom i svojim mapama, jelte. A i mnogo su bolji za specijalizovane uređaje, time su i stekli reputaciju.
Ostale softvere/uređaje ignorišite, kod nekih da bi mogli da ubacite noviji softver ili mape, morate ih flešovati kao mobilne telefone.
Lično, koristim Prestigio već tri godine. Sa Igom i od skora Primo, dual boot. Probao i Amigo, ali je meni mnogo prost. Isprobao od GPS-a skoro sve što je na našem tržištu i malo više od toga, zaključno sa Android platformama. Nokie i njene TomTom i Garmin verzije ne mogu da smislim. Lični stav, nemojte vlasnici dotičnih da se uvredite slučajno smile.gif
Apropo mobilnih, i besplatni GoogleMaps i Navi, definitivno ne rade tako loše, naprotiv.
Ako nekome trebaju najsvežije mape i softver, uvek može da mi se obrati rolleyes.gif

Edited by Boki, 08 June 2011 - 12:52 PM.

#8 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 08 June 2011 - 08:23 PM

Koristim iGO MyWay 8 na HTC Tattoo i vrlo sam zadovoljan!

#9 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 08 June 2011 - 11:09 PM

Boki, na post kao tvoj sam uglavnom i mislio otvaranjem teme. Hvala!

#10 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 08 June 2011 - 11:25 PM

[attachment=2146:kompas.jpeg][attachment=2147:auto_karta.jpeg]
Ova kineska izmišljotina u kombinaciji sa ovim pored me služi evo već dvadesetak i više godina i nikada me izneverila nije

Edited by magic33, 08 June 2011 - 11:25 PM.

#11 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts

Posted 09 June 2011 - 05:11 AM

Kartu citaj, seljaka pitaj!!! wink.gif

#12 pejo

pejo
  • Alfista
  • 2,142 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 09 June 2011 - 07:33 PM

I NESKITAJ xaxa.gif

#13 railly

railly
  • Alfista
  • 23 posts
  • Alfa model:159 1.9 JTDm 8V

Posted 29 July 2012 - 09:37 PM

Imam alfu 147 jtd sa fabrickom navigacijom. Da li neko moze da mi da informacije gde bih mogao da ubacim mape za Srbiju i da li ta fabricka navigacija sa fabrickim softverom funkcionise u Grckoj...? Da li to neko radi i da li je uposte moguce ubaciti nove mape za Evropu i Balkan i za Srbiju?
Hvala unapred!

#14 los

los
  • Alfista
  • 1,377 posts
  • Interesovanja:za sve sto utice da auto bude jedinstven
  • Alfa model:alfa romeo 33 1.7 16v qv

Posted 30 July 2012 - 01:06 AM

ja se drzim staromodnih stvari sa primesom modernih. izadjem na google maps, prebacim na satelitski snimak. obelezim mesto polaska i odrediste i onda ispratim putem jednom pa ga onda ponovo ispratim stim sto na parce papira zapisem mesta kroz koja treba da prodjem i samo pratim putokaze i nikad omanuo nisam. imamo samo jedan savet koristite centre planinskih prevoja kao sto je na primer vrh iriskog venca da odmorite i vas i vas auto. i to iz vise razloga takva mesta su uvek veoma prijatna sa cistim vazduhom. sednete popijete sok zapalite cigaru pa onda nazad na put.

#15 rekesidim

rekesidim
  • Alfista
  • 306 posts
  • Alfa model:alfa romeo 147 1.6 TS

Posted 02 August 2012 - 06:29 AM

Ako nekome trebaju najsvežije mape i softver, uvek može da mi se obrati style_emoticons/default/rolleyes.gif

Ja skoro krecem na put i neki programcic bi mi koristio.

#16 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts

Posted 02 August 2012 - 05:45 PM

Pa kontaktiraj Bokija na pp da se ne bi bavili piraterijom ;).

#17 rekesidim

rekesidim
  • Alfista
  • 306 posts
  • Alfa model:alfa romeo 147 1.6 TS

Posted 02 August 2012 - 08:27 PM

e nema potreba danas mi drugar instalirao iGO i odlicno sljaka :D. Samo mi pregled nije kao kod

thedoctor-a .

#18 thedoctor

thedoctor

thedoctor

• Administrator
  • 1,613 posts
  • Alfa model:156 Giugiaro

Posted 08 August 2012 - 05:59 PM

Toje bilo na starom telefonu :P Sad na novom je drugacije... Igo My Way za android...

Mozda ti trebaju i 3D zgrade ako zelis slican rezultat kao na mojoj slici :P

#19 ognjen@alfa

ognjen@alfa
  • Alfista
  • 111 posts
  • Alfa model:156 JTD 2001god.

Posted 10 September 2012 - 11:55 AM

Meni se u taxiju pokazala najbolje IGO primo i imam najnoviji program iz 2011,
GARMIN je jos precizniji ali on je preskup i fale mu neki delovi grada a mislim dRa je tako i
van grada.IGO primo me jos nije izdao u NS a ni dalje kad sam isao bilo gde.
Imam BLUEBERRY navigaciju onu veliku od 6 inča, ona se krece oko 13000 nova
a najmanja od 3,5 inca je 4000-5000din sto vam je sasvim dovoljno za vas auto
da vas odvee tamo gde treba i da se opustite i ne razmisljate previse
pozz

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub