Jump to content

Photo

Kolika vam je potrosnja?

• Please log in to reply
311 replies to this topic

#1 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 21 November 2009 - 11:14 PM

Da vidimo koliko kome trosi njegova ljubimica...

Moja alfa trosi 7-8 litara euro dizela na 100km (ne znam precizno jer nisam merio ono sa punim rezervoarom), gradska (prigradska) normalna i malo zustrija voznja.
Na otvorenom 1-1,5l manje, znaci oko 6l (pri voznji do 140km/h)

#2 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo, muzika...
  • Alfa model:Bayerische Motoren Werke AG X3; EX:146 Junior

Posted 21 November 2009 - 11:17 PM

Ufff... to i ne merim...
Mislim da je na otvorenom verovatno oko 8,5 do 9, a u gradu 11-12-13... Sve zavisi... od gužve, broja hladnih startova, težine noge na gasu...

Ono što pojedinci pričaju da im 1.4TS troši manje od 10 po gradu... po mojim iskustvima su to priče za malu decu i baronisanja...

#3 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 21 November 2009 - 11:25 PM

U gradu oko 10,na otvorenom sve zavisi od vožnje-može i 7 a može i 17(al zato Bubanj Potok-Nais sat i frtalj)

#4 thedoctor

thedoctor

thedoctor

• Administrator
  • 1,612 posts
  • Alfa model:156 Giugiaro

Posted 21 November 2009 - 11:46 PM

oko 7 prosecna... Po board computeru... Minimalna bila 4.8 :)

#5 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts

Posted 21 November 2009 - 11:50 PM

Samo čekam da vidim ko će da prijavi da mu auto u stvari ne troši, već proizvodi gorivo :) :)

#6 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,100 posts
  • Alfa model:Giulietta 1.4 Tb, ex 147 1.9 JTD

Posted 21 November 2009 - 11:58 PM

Dobra tema. To nam je bas falilo.

Evo ovako, ja sam moju alfu testirao (AR 147 1.9 jtd), ali podaci su na osnovu bord kompjutera i mislim da klima nije ukljucena u te podatke, pa otuda razlika u brzem padanju kazaljke nego sto bi po kompjuteru trebalo da bude. Osim toga, klima trosi po satu, a ne po kilometru, tako da u gradskoj voznji, gde je meni prosek 26, 27 km/h razlika moze da bude i citav litar, dok na otvorenom nije vise od 0,2 ili max. 0,3 l/100 km

Dakle:

- gradska voznja oko 7, mada sam ja navikao da mi je standard oko 7,5 pa mi je sve iuspod toga uspeh. U poslednje vreme mi je od 6,5 - 7,0 ali nisam ulazio u spiceve i velike guzve. Pretpostavljam da bi tada bila i preko 8. S druge strane, verovatno je vozacima iz NS ili BG manja potrosnja jer ima mnogo vise bulevara, kvalitetniji je asvalt, tako da nema onog stani-pani...

- lokal / medjugradska 4-4,5. Prvog dana, kad sam je dovezao iz Cacka, potrosnja do auto-puta je bila 3,9 pri prosecnoj brzini od 60 km/h. Put je ravan, imas vozila i ispred i iza pa vozis konstantnom brzinom. Nis-Knjazevac preko prevoja Tresibaba i preko onog brda kod Svrljiga - 4,5 pri pazljivoj voznji (isto 60 km/h), a kad sam zurio pa ga gazio bilo je cini mi se vise od 5,5. Najbolja potrosnja je kad se iz Pirota vracam za Nis, tu je pri normalnoj voznji, bez mnogo gazenja 3,7, a kad sam ga testirao i vozio sto sam pazljivije mogao uspeo sam 3,4 (od hotela Pirot do Trosarine). Sve ispod toga je naucna fantastika. Prosecna brzina 70 ili 80.

- auto-put oko 4,5 pri prosecnoj brzini 110-120 km/h. Kad sam prvi put isao za NS via BG i ZR prosek je bio 4,5 dio BG, a cini mi se da je tako ostalo i do kraja. Sledeci put sam od BG nastavio starim putem do NS pa je na kraju ispalo 4,2.

- Testiranje na auto-putu kroz HR (Slavonija, gde je sve ravno, a i put je kao nov):
- 100 km/h 3,7 l/100km
- 110_____4,1
- 120_____4,6
- 130__oko 5,1
- 140__oko 5,6
sve preko toga skace

- 200_____10+ (nas auto-put)
maksimalna potrosnja kad sam ga terao do 210 (ubrzavao) bila je 12,8

Svi podaci baziraju se na voznji sa odrzavanjem postignute brzine bez naglih kocenja i ubrzavanja. Kod gradske voznje je poenta dobro startovati, jer se tu najvise trosi gorivo. To jos uvek ne znam. Zustra voznja - jos 1-2 l / 100 km

Samo čekam da vidim ko će da prijavi da mu auto u stvari ne troši, već proizvodi gorivo :) :)

:( :) :D Evo moj jos malo pa ce da pocne da proizvodi. Samo da ne prodje ko Marijin. Znate ono kad je Ciganin (pardon, pripadnik romske nacionalnosti) naucio magarca da gladuje?

#7 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,090 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 22 November 2009 - 12:05 AM

U zavisnosti od nacina voznje, tezine noge na gasu, spoljne temperature, predjene kilometraze, raspolozenja...

Tokom proleca, leta i rane jeseni, po gradu 10,5 do 11l, a kada se malo iskombinuje sa otvorenom voznjom, koja je negde oko 9l, prosek ispadne 10l.

Medjutim, kada dodje zima, potrosnja ide 12-13-14l, prosto nisam siguran koji je prosek, a veoma sporo pada...

Takodje znam fazon u voznji da je smanjim na 5,6 ili cak 5,4 (samo jednom uspeo) ali dosta toga treba biti ispunjeno... Zivot prolazi pored mene, voznja traje 15-min duze nego sto jeste, i to na 50 predjenih kilometara!

U svakom slucaju, napisacu da je prosek izmedju 10 i 11l!

I da, napomenucu da je motor 2.0 TS, sa 6 brzina iz druge serije 166 (za malo upucenije)! :)

#8 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts

Posted 22 November 2009 - 12:11 AM

:D :D :D Evo moj jos malo pa ce da pocne da proizvodi. Samo da ne prodje ko Marijin. Znate ono kad je Ciganin (pardon, pripadnik romske nacionalnosti) naucio magarca da gladuje?

Da ne idem mnogo u off, jer je super tema, ali moram da ti kažem da sam svojevremeno, slušajući druge vlasnike koji su pričali kako im auto troši 9-10 po gradu, odvezao BMW-a kod legendarnog Belog... jer nešto nije u redu... previše troši. Čovek me pitao koliko troši, a kad je čuo da troši oko 13 u gradu, samo što me nije izbacio iz radnje. "Pa koliko ti hoćeš da ti troši benzinac od preko 100 konja i 2000 ccm??? 6!?!?". :) Kad vlasnici krenu sa preterivanjem, izgleda da svako, malo po malo, smanji za jedno pola litra, pa ispadnu neverovatni rezultati :( Dok ne zamoliš nekoga da te odveze negde, pa se onda ta potrošnja drastično poveća :)
Na kraju će stvarno da dodje do onog: -Znate, meni troši +3. Hoću da kažem, sipam 10 L u rezervoar, predjem 100 km i onda nemam više 10, već 13 :)

#9 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 22 November 2009 - 12:22 AM

Meni recimo na auto putu pri konstantnoj brzini od 160km/h 4500 obrtaja(boxer tu najviše voli da se vrti) troši manje nego po gradu.Više puta testirao jer mi bilo malo čudno,al tolko je

Edited by magic33, 22 November 2009 - 12:23 AM.

#10 Nino147

Nino147
  • Alfista
  • 1,100 posts
  • Alfa model:Giulietta 1.4 Tb, ex 147 1.9 JTD

Posted 22 November 2009 - 12:36 AM

To su podaci koje sam proveravao zbog sebe. Kad krenem negde van grada ponistavam kompjuter, isto tako i kad se vratim sa puta. Nikad nisam testirao sa punim rezervoarom, bez kompjutera, ali pre neki dan sam napunio pa eto prilike. Nego pojeo sam se ziv kad sam slusao koliko reno laguna 1.9dci malo tropsi na auto-putu, toliko tezak auto, a manje trosi od moje alfe. Posle sam gledao u SAT-u, tamo gde su cene novih vozila pa ima podataka i o potrosnji. Tacno je da reno ima novu generaciju dizel motora i cini mi se da je lagunin prosek 5,1, a moja alfa trosi 5,8 (159 valjda 6,0). Mislim da novi multiair motori trose prilicno manje.

#11 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts
  • Alfa model:33 1,7 ie,156 1.8 TS,147 JTD

Posted 22 November 2009 - 12:05 PM

Dok sam taxirao potrosnja po gradu mi je bila 12lit plina leti i oko 13lit plina zimi u gradu.
Na ovtorenom se krece od 7-9lit plina .

#12 OMP

OMP
  • Alfista
  • 166 posts
  • Interesovanja:automobilizam
  • Alfa model:156 JTD SP3

Posted 22 November 2009 - 02:33 PM

cista gradska, kombinovana voznja, znaci i ostra i laganica 10-11l bezina leti i oko 13 zimi(kad je bas hladno)
na otvorenom zavisno od putne brzine i tu ne mogu tacno da kazem koliko jer onda uglavnom idem sa plinasem tj caletovim fiat unom :xaxa: :D
ali planiram u alficu neki sekvent u skorije vreme :P i onda ce biti milina :xaxa:

#13 idekius

idekius
  • Alfista
  • 1,928 posts

Posted 22 November 2009 - 04:32 PM

Krenem ja jednom sa Nešom do Novosibirsk-a u Sibiru, da obidjemo fabriku kotlova. Imam tamo nekog rodjaka. Nešto se bunio protiv Staljina, pa su ga poslali tamo da preispita svoja uverenja. Jedno 300-400 km ispred Novosibirska bata Nešina 146-ica se ugasila. Jebo te! Nestao nam plin! Ja krenuo da štrpnem malo iz gasovoda, a Neša mi kaže:
-Nemoj Deki, provaliće i misliće da su to uradili Ukrajinci, pa će opet da zatvore ventil ka Evropi i zimus ćemo bezveze da se smrzavamo. Nego, imaš li ti upaljač kod sebe?
Ja pretresem džepove, nadjem jedan polu-prazan, a Neša skine crevo sa boce i nabode na diznu upaljača. To nam je bilo dovoljno da stignemo do Novosibirsk-a!!!
To je potrošnja!!! :) Posted Image

Edited by idekius, 22 November 2009 - 04:34 PM.

#14 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts

Posted 22 November 2009 - 04:57 PM

HAHAHA :) :xaxa: :xaxa: ;)
Deki kralju!

#15 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts
  • Alfa model:33 1,7 ie,156 1.8 TS,147 JTD

Posted 22 November 2009 - 05:48 PM

Deki jel ti meni ne verujes za potrosnju? :)

#16 Ivan

Ivan
  • Alfista
  • 129 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 33 1.5

Posted 22 November 2009 - 08:13 PM

Kad sam kupovao auto da mi je bila bitna potrosnja kupio bi p126(peglica),ili neko slicno sr..............!

Ovako, nek je on meni ispravan........... :)

#17 LanMi

LanMi

Administrator

• Alfista
  • 630 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 145 1.4 TS 103KS '99

Posted 22 November 2009 - 08:36 PM

Moja 145ica 1.4TS kada sam je kupio trosila je 8.5l na 100km na otvorenom, i oko 9.5l sa klimom. Ali to je bilo uvek vožnja sa otkačenom lambda sondom, sto povećava potrošnju zbog srednjih parametara koje uzima ECU, ali dosta zavisi i od stila vožnje. Recimo meni je ova potrošnja kada vozim ne preko 3000rpm i ne preko 80km/h.

U gradu nisam imao prilike da testiram, jer retko vozim po špicama i gužvama, ali mislim da u gradu troši 9.5l i 10.5l sa klimom.

Ali od skoro kada mi termostat oslabeo (otvara na manje od 80 stepeni, ne drži normalnu temperaturu na 90) pa na otvorenom mi pada temperatura i naglo mi se povećala potrošnja za čitav 1l možda.

Ali uskoro sređujem i termostat i lambdu pa ćemo videti očekujem značajno smanjenje potrošnje.

#18 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts

Posted 26 November 2009 - 01:46 AM

Kako da vaš auto troši manje goriva

Cene goriva već su odavno otišle u nebo, a nova poskupljenja ponovo se očekuju. Stoga je, bez sumnje, želja svakog vozača da njegov automobil troši što manje, u čemu nameravamo da vam pomognemo sa nekoliko saveta. Da biste ovo ostvarili, potrebno je da samo delimično korigujete način vožnje, te da obratite pažnju na nekoliko detalja koji su važniji nego što ste mislili.

Kod većine vozača, frustracija nastaje onog trenutka kada utvrde da im je prosečna potrošnja osetno veća od one fabrički deklarisane. Pored toga, često se događa da baš vaš prvi komšija sa istim automobilom postiže manju potrošnju, a onda se po pravilu nameće pitanje – da li je moj auto u potpunosti ispravan?

Veliki broj vozača potroši velike sume novca na raznorazne majstore, a pritom često dolazi do zamene i brojnih ispravnih delova, da bi se na kraju se jednostavno konstatovalo da povećanoj potrošnji nema leka. Retko kome pada na pamet da pomisli da je krivica možda baš u njemu, te da samo promenom stila vožnje može uštedeti dosta goriva.

Moguće je voziti relativno brzo, a štedljivo!

Mnogi vozači su uvereni da će sporijom vožnjom uštedeti znatne količine goriva, ali rezultati često nisu zadovoljavajući. Na primer, ako sa semafora budete kretali brzinom "puža", nećete osetno smanjiti potrošnju, ali ćete znatno usporiti protok saobraćaja. Ipak, ovde postoji jedno pravilo koje na prvi pogled deluje kontradiktorno. Naime, ako želite manju potrošnju, potrebno je samo da odlučno date gas (ne i da pritisnete papučicu gasa "do daske") i da vredno menjate brzine naviše, daleko pre crvenog polja na obrtomeru. U ovome je najvažnije da znate na kom broju obrtaja motor postiže maksimalni obrtni moment, jer upravo tada on radi najefikasnije. To su po pravilu "srednji" obrtaji motora: kod benzinaca je to oko 3.500 o/min, a kod dizelaša oko 2.000. Kada procenite da ćete na sefamoru stajati više od minuta, slobodno možete ugasiti motor, pošto on i u slobodnom hodu troši gorivo. Pored toga, trebalo bi da izbegavate saobraćajne kolapse, ali i kratke deonice od par kilometara, jer hladan motor je i najžedniji.

Na auto-putu takođe možete iskoristiti jedan stari trik kako biste ostvarili manju potrošnju. Jednostavno je potrebno da odaberete pogodnu "žrtvu" koja se kreće brzinom koja vama odgovara, te vozite iza nje na pristojnom rastojanju. Preporučljivo je da to bude neki kombi, autobus ili kamion (sa zatvorenim tovarnim prostorom) iz dva razloga. Prvi – veća vozila stvaraju veći vazdušni tunel, odnosno više smanjuju otpor vazduha vozilu koje se kreće iza njih, što utiče na smanjenu potrošnju goriva. Drugi – privredna vozila slabije koče od automobila, pa imate više vremena za reakciju, odnosno dovoljno vremena da bezbedno zaustavite vaše vozilo. Držanje odstojanja vam daje dovoljno vremena da pustite gas, a kod modernijih automobila nema potrebe za pritiskanjem kvačila i izbacivanjem iz brzine, pa u tom slučaju auto, iako u brzini, ne troši uopšte gorivo.Takođe, na dužim pravcima trudite se da vozite konstantnom brzinom, jer svaka promena tempa vuče za sobom dodatno trošenje goriva. Već na brzini od 70 km/h možete prebaciti u peti stepen prenosa, pošto vožnjom u trećem stepenu prenosa pri istoj brzini trošite oko 25% više! Stoga nemojte biti lenji, već menjajte brzine na vreme. Pored toga, trebalo bi da obratite pažnju na broj obrtaja motora, jer sva vozila na maksimalnoj turaži prosto gutaju gorivo.

Vazdušni otpori znatno se pojačavaju na brzinama većim od 90 km/h, a pogotovo preko 120 km/h, pa eto dodatnog razloga da odmaknete nogu sa papučice koji centimetar, čime ćete uštedeti par litara.

Manji otpor – manja potrošnja

Otpor kotrljanja takođe predstvalja bitan faktor, jer nedovoljno napumpani pneumatici ne samo da se brže troše i da slabije drže u krivinama(osim na snegu), već i zbog povećanog otpora utiču na veću potrošnju. Važan je i pravilan izbor pneumatika, jer preširoka guma proizvodi veći otpor, a izborom kvalitetne gume može se smanjiti potrošnja i do 5%. Gume uvek treba pumpati na preporučeni pristisak od strane proizvođača vozila!

O ovome sam vam pricao u pivnici :D

#19 siki

siki
  • Alfista
  • 1,585 posts

Posted 26 November 2009 - 01:19 PM

:D nema štednje 15-16 litara plina sada zimskog na Lanciji K kupe 2.0 turbo pri 170-190 km/h,a po lokalnim putevima gde nemogu veće brzine da se razviju 10-12 l plina.
Alfeta gtv 2.0 troši oko 7,5 lit do 110 km/h,a kad je malo stisnem ode do 10-11 litar benzina ali zato i ide ko mećava.

Edited by siki, 26 November 2009 - 01:21 PM.

#20 fun_alfe

fun_alfe
  • Alfista
  • 65 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147, 1.6 TS progression 120 KS, '02.

Posted 26 November 2009 - 11:43 PM

U letnjim uslovima stvari stoje ovako:

Lokal i medjugradska voznja 6.5-7.5l

Cisto gradska voznja: 11-12l

Autoput, pri 90km/h, sa ukljucenim tempomatom trosi od 5.8-6.2l, na 120km/h oko 8l

Sve ovo ako se vozi do 4000 obrtaja, a ako se ide preko toga, potrosnja je veca... naravno, ovo je i bez klime, sa klimom jos oko litar odozgo.

I u zimskim uslovima, jos oko litar na ovu potrosnju (ne racunam, ono kad je veliki minus i sto u prvih 5 min potrosi dok se zagreje, ali to se na duze relacije i ne odrazava, vec samo na kratke voznje po gradu, tj. pali-gasi i sl. ekstremne uslove...)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub