Jump to content

Photo

Zakon i ksenon svetla

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Petar67

Petar67
  • Alfista
  • 358 posts
  • Interesovanja:Alfa virus, zvani alfitis, kinologija....
  • Alfa model:156 1,9 JTD

Posted 07 April 2011 - 03:54 PM

Čuo sam da po zakonu ako postavimo ksenon svetla, auto mora imati i ugrađene prskalice za farove. Da li je iko imao problema sa policijom u vezi toga, jel prave probleme prilikom kontrole saobraćaja, kažnjavaju li ?

#2 Vlada

Vlada

Moderator

• Supermoderator
  • 2,269 posts
  • Pol:Male
  • Alfa model:156 1.9 JTD

Posted 07 April 2011 - 05:09 PM

Ja ih imam godinu i po, i nikakve probleme nisam imao. wink.gif

#3 Gocy

Gocy

Presidente

• Administrator
  • 8,218 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:Ex 33 1.7 IE '9o Ex 146 1.7 16V '97 Ex 166 2.o TS 'o2 Brera Italia Independent '1o

Posted 07 April 2011 - 09:21 PM

Jos uvek ne, ali ne znaci da nece. U sustini, kako sam ja razumeo. bez prskalica nece moci da se prodje tehnicki pregled.

#4 Petar67

Petar67
  • Alfista
  • 358 posts

Posted 07 April 2011 - 09:38 PM

Znači, da smišljamo nove "prevare", tipa postavljanje prskalica, koje ni ne moraju biti u funkciji, da bi prešli tehnički pregled sa ksenon svetlima.

Edited by Petar67, 07 April 2011 - 09:39 PM.

#5 Nesa

Nesa
  • Alfista
  • 5,574 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo
  • Alfa model:33 1,7 ie,156 1.8 TS,147 JTD

Posted 07 April 2011 - 09:44 PM

Ne,nego lepo skines xenone kad ides na tehnicki i to je to. Ako te milicija posle toga zaustavi kazes da si ih posle tehnickog ugradio.

#6 Dewillex

Dewillex
  • Alfista
  • 729 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147 Selespeed

Posted 08 April 2011 - 07:05 AM

Prskalice i automatska nivelacija farova. Ne ona na točkić

#7 Petar67

Petar67
  • Alfista
  • 358 posts

Posted 10 April 2011 - 01:38 PM

Evo kopirano iz Pravilnika o tehničkim uslovima vozila:

Boja prednjih svetala

Svetlost glavnih farova mora biti bele boje.

- Ksenonska svetla

U slučaju da je vozilo opremljeno svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo opreme je i uređaj za čišćenje farova.
Vozila kategorije M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala…koji može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem.
U slučaju da je vozilo opremljeno oborenim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski.

- Stop svetla

Moraju biti ugrađena i izvedena kao najmanje dva stop svetla na zadnjoj strani vozila. Motorna vozila kategorije M1 prvi put registrovana nakon 01.01.2005. godine moraju imati ugrađeno treće stop svetlo na srednjoj podužnoj ravni vozila.

- Rezervne sijalice

Moraju postojati, na vidnom mestu, rezervne sijalice najmanje za polovinu sijaličnih mesta.

- Rezerve sijalice za Ksenonska svetla, LED i sl.

Vozila koja su opremljena svetlosnim telima bez žarne niti ( gasni izvor svetla, Led i sl. ) ne moraju imati rezervne sijalice za ta rasvetna tela.

- Zatamnjivanje stakala

Bočna stakla u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 25%. Ostala stakla na vozilu osim vetrobranskog stakla mogu biti naknadno zatamljena.
Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo da zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju.

- Pravilo o zatamnjivanju ima izuzetak

Od ovih odredaba mogu odstupati samo vozila sa posebnom dozvolom Ministarstva koje je nadležno za poslove saobraćaja.

KATEGORIJA M – VOZILA ZA PREVOZ PUTNIKA
Kategorija M1 – putničko vozilo
Kategorija M2 – laki autobus
Kategorija M3- teški autobus

KATEGORIJA N – TERETNA VOZILA

#8 kdragan

kdragan
  • Alfista
  • 258 posts
  • Alfa model:147

Posted 18 April 2011 - 11:17 PM

ja sam isao na tehnicki sa xenonima i niko mi nista nije rekao, tako da skoro sigurno necete imati problema za to...nego koliko je sigurno ovo za zatamljivanje stakala, da li ce cimati ukoliko se zatamni sa nekom diskretnijom varijantom od nekih 30ak%

#9 magic33

magic33
  • Alfista
  • 2,496 posts
  • Pol:Not Telling

Posted 18 April 2011 - 11:37 PM

Samo sa atestom neće biti problema.Jedino što niti jedna ustanova u zemlji nema uređaj kojim se meri nivo zatamljenosti,pa
za sada prolazi.Bila je akcija saobraćajaca pre dve nedelje,gde su skidali folije

#10 kdragan

kdragan
  • Alfista
  • 258 posts

Posted 20 April 2011 - 12:24 AM

da, znam za tu akciju zato i pitam jer me je nesto strah da bacim 100e za nesto sto bih sutra trebao da skinem ukoliko naidjem na nekog kurcevitog pandura smile.gif

#11 Dewillex

Dewillex
  • Alfista
  • 729 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 147 Selespeed

Posted 20 April 2011 - 08:38 AM

QUOTE(magic33 @ Apr 19 2011, 12:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Samo sa atestom neće biti problema.Jedino što niti jedna ustanova u zemlji nema uređaj kojim se meri nivo zatamljenosti,pa
za sada prolazi.Bila je akcija saobraćajaca pre dve nedelje,gde su skidali folije

Kod mene na FTN rade atest za stakla. Cena pregleda je 2000 dinara a atest je 4000. Kažu da još niko nije prošao na atestu. Svi su imali preko 25 posto.
Za ksenon imam bolje rešenje. U kratko ide led sijalica h7 a u dugo ide bi ksenon sočivo. Lepo se iskombinuje kad kako i šta se pali i super.

#12 zzz156

zzz156
  • Alfista
  • 267 posts
  • Alfa model:Giulietta 2.0 TCT 170hp

Posted 11 June 2013 - 11:19 PM

znaci ako stavim sijalice xenon u postojece farove i stavim prskalice , a na faru vec imam nivelaciju svjetala, nebi trebao da imam problema sa policijom, ako sam dobro razumio zakon?!! znaci postoji potreba da skinem prskalice od brisaca sa nekog auta, ugradim u branik da "glume" prskalice za brisace i to sve spojim da radi i da policija moze da mi ...pozeli sretan put kad me zaustave...jel tako??

#13 EnricoAdams

EnricoAdams
  • Alfista
  • 104 posts
  • Alfa model:Alfa Romeo 156 1.9JTD 16v

Posted 14 June 2013 - 12:28 PM

Ako dodje do toga da se xenoni proveravaju na tehnickom pregledu, mislim da nema sanse da prodjes pregled ako imas xenon sijalice koje su ugradjene u obicne farove (bez projektora).

#14 dieseL147

dieseL147
  • Alfista
  • 21 posts

Posted 12 July 2013 - 04:22 AM

Prednja stakla gledaju procenat od prilike vide i znaju kad je vise nego propisano ja sam isao sa 50% prednja i odma su me vratili rekli da ne moze da prodje teh. ako imam folije 50% :/

#15 Vlada Trion

Vlada Trion
  • Alfista
  • 9 posts

Posted 20 December 2013 - 09:07 PM

Vazna info: nekoliko ljudi je imalo problema prilikom odlaska u EU, sa naknadno ugradjenim Xenonima. Ovde to jos niko ne cima... takodje, moze se ugraditi afermarket nivelacija i prskalice, samo ne znam ko bi mogao da izda atest za to.

Drugaru smo postavili xenone i dodali parce plastike (159), da izgleda kao da ima prskalice, nije imao nikakvih problema sa odlaskom u Nemacku. Doduse, far na pedes'devetki je isti kada je fabricki Xenon. Na jednoj 156 je stavljen projektor, pa sada far izgleda kao da je fabricki xenon. Stavljene su i prskalice/pranje fara...

#16 djole alfa 164

djole alfa 164
  • Alfista
  • 107 posts
  • Interesovanja:Alfa Romeo.
  • Alfa model:Djole Beograd.

Posted 05 January 2014 - 01:29 AM

Teska glupost po meni za xenone.Mada doduse ima onih teskih fushh xenona kad ides u susret zaslepi te totalno a put nista ne osvetli.Mozda zbog toga jedino..

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Dobrodošao u našu zajednicu Alfista Srbije!

Da bi iskoristili sve mogućnosti foruma ULOGUJTE SE ili ukoliko niste obavite REGISTRACIJU!

ALFISTI SRBIJE
Alfa Romeo Klub